Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Weź udział w konkursie astronomicznym!

Interesujesz się astronomią? Zrób zdjęcia, przeszukaj zasoby biblioteczne, obserwuj ciała niebieskie i przeprowadź projekt badawczy! Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego regionu do udziału w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym. Na prace czekamy do 19 listopada. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości nawet 1,5 tys. zł.

– Wśród miłośników obserwacji nieba jest wiele młodych osób, które pod okiem nauczycieli pasjonatów obserwują odległe układy gwiazd, podtrzymując astronomiczne tradycje naszego regionu. Zachęcam do rozwijania zainteresowań i udziału w konkursie – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach:

  • praktyczne zespołowe (maksymalnie trzyosobowe) projekty badawcze obejmujące tematykę astronomiczną, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne,
  • praktyczne indywidualne projekty badawcze obejmujące tematykę astronomiczną, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne,
  • indywidualne projekty badawcze, w których tematyka astronomiczna przedstawiona jest w kontekście naukowym, historycznym, kulturowym, artystycznym bądź fotograficznym.

W każdej kategorii nagrodzimy w dwóch grupach: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dla zwycięzców przygotowano nagrody rzeczowe o wartości:

I miejsce – 1,5 tys. zł

II miejsce – 1 tys. zł

III miejsce – 500 zł.

Dodatkowych informacji udziela Departament Edukacji (Magdalena Mieszkalska, tel. 602 629 431, e-mail: m.mieszkalska@kujawsko-pomorskie.pl).

Do pobrania: (w załącznikach)

W Kujawsko-Pomorskiem, regionie Mikołaja Kopernika, działa czternaście astrobaz, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych (lista). Każde z nich posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych. Aby wesprzeć koordynatorów projektu w realizacji zadań, samorząd województwa wyszedł z inicjatywą i umożliwił odbycie kursów poszerzających wiedzę z astronomii, zajęć poświęconych praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatnych studiów podyplomowych.

 

Dodatkowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli oraz doposażanie pracowni

W ramach realizowanego od 2019 roku programu „Niebo nad astrobazami” uczniowie uczestniczą w zajęciach dodatkowych m.in. astrografii i wykorzystywania matematycznych metod w informatyce i astronomii, a także warsztatów programowania i zajęć w ramach kół astronomiczno-geograficznych. Podczas zajęć młodzi miłośnicy astronomii uczą się m.in. identyfikować ciała niebieskie i gwiazdozbiory, poznają podstawy obserwacji astronomicznych, fotografii krajobrazowej i fotografii nocnego nieba. W 2020 roku z takich lekcji skorzystało ponad tysiąc uczniów.

Regularnie doposażane są także kujawsko-pomorskie szkoły. W ubiegłym roku trafiły do nich sprzęt optyczny i fotograficzny o wartości ponad 760 tysięcy złotych. Były to m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, lornetki astronomiczne, soczewki, kamery, baterie i elektroniczne nośniki pamięci oraz zestawy do obserwacji i fotografii nieba.

W ramach projektu odbywają się także szkolenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia, które pozwalają im zdobyć nowe kwalifikacje w zakresie metod indywidualnej pracy z uczniem, nauczania eksperymentalnego oraz wykorzystywania w nauczaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. W ubiegłym roku z takich kursów skorzystało 26 pedagogów.

Program „Niebo nad astrobazami” realizowany jest dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Budżet to ponad 4 miliony złotych, z czego blisko 3,5 miliona stanowi dofinansowanie z naszego RPO. Realizacja projektu potrwa do końca 2023 roku.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

8 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 października 2021 r.