Weekend z kulturą
Goście Muzeum Historii Włocławka będą mogli przespacerować się przedwojennymi ulicami miasta. Zobaczą bulwary, park Henryka Sienkiewicza, plac Wolności, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi u zbiegu ul. Królewieckiej i Złotej oraz nieistniejące pomniki. Ten nieistniejący dziś świat, uwiecznili w kadrach fotograficznych członkowie rodziny Glicensteinów.
Glicensteinowie przybyli do Włocławka około 1900 roku. Do 1939 r. prowadzili biznes w branży nasiennej i mieszkali w śródmieściu. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej i Stowarzyszenie Klawe Miasto zapraszają na multimedialny pokaz fotografii “Przedwojenny Włocławek na zdjęciach rodziny Glicenstein”, na którym przedstawione zostaną obrazy, będące zapisem prywatnych chwil spędzonych z przyjaciółmi lub w gronie rodzinnym. Prezentacji i omówienia wybranych fotografii dokona Łukasz Daniewski ze Stowarzyszenia Klawe Miasto, historyk i popularyzator historii miasta, który posiada kilkaset negatywów z archiwum Glicensteinów. Pokaz odbędzie się w sobotę (2 grudnia) w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły na stronie internetowej muzeum.
W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w nadchodzący weekend odbędą się warsztaty filmowe. W piątek (1 grudnia) reżyser, aktor, scenarzysta i stand-uper Maciej Buchwald poprowadzi warsztaty reżyserskie. Uczestnicy odkryją tajniki sztuki prowadzenia aktorów, fabuły i tworzenia nastroju na planie. W sobotę (2 grudnia) w WOAK-u zostaną przeprowadzone warsztaty filmowe z operatorem Piotrem Niemczewskim. Podczas szkolenia uczestnicy będą pracować z kamerą i światłem, dowiedzą się jak poprawnie ustawić ekspozycję, poznają techniki wykorzystywane do budowania emocji za pomocą światła. Bilety można nabyć przez stronę ośrodka.
Muzeum Etnograficzne w Toruniu w nadchodzący weekend organizuje dwa wydarzenia. W sobotę (2 grudnia) odbędzie się cykliczne „Spotkanie ze smakami”. Tym razem uczestnicy poznają smaki olejów. Usłyszą o współczesnych metodach tłoczenia oleju na zimno. Nie zabraknie degustacji. W niedzielę (3 grudnia) w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbędą się zimowe warsztaty kulinarne. Uczestnicy poznają smaki potraw, do przygotowania których wykorzystano grzyby. Bilety na obydwa wydarzenia można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.bilety24.pl.
Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki wachlarz atrakcji kulturalnych.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
30 listopada 2023 r.