Warownia w Świeciu nabiera blasku
Finiszuje pierwszy etap prac przy częściowej rekonstrukcji i remoncie konserwatorskim świeckiego zamku. Wykonawca zakończył odtwarzanie charakterystycznych średniowiecznych sklepień gwiaździstych. Inwestorem jest samorząd gminny, który otrzymał na ten cel 2,5 miliona złotych wsparcia unijnego z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Konsekwentnie wspieramy inwestycje związane z ochroną i odbudową zabytkowych obiektów regionu. Zachowanie ich w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń to istotny element naszej kulturowej tożsamości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Wzniesiony w połowie XIV zamek jest pozostałością po dawnym państwie zakonu krzyżackiego. W czasach świetności był solidnie ufortyfikowany, chroniony m.in. fosami zasilanymi wodami Wisły i Wdy. Zachowana wieża, jedyna ocalała, ma 35 metrów i jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce. Obecne przedsięwzięcie, które jest elementem zaplanowanej szerszej restauracji obiektu, obejmuje także remont piwnic wschodniego skrzydła, odbudowę krużganków i sklepienia kolebkowego na poziomie niskiego i wysokiego parteru oraz budowę klatki schodowej i szybu windy. Wykonawcą prac jest bydgoska firma Kontbud.
Zobacz Postępują prace na zamku w Świeciu
Władze Świecia planują kolejne etapy rekonstrukcji będącego atrakcją turystyczną obiektu. Prace obejmą m.in. wykonanie nowego dachu i zagospodarowanie dziedzińca.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
3 lutego 2023 r.