Unitas Durat dla Wodociągów w Bydgoszczy
Bydgoskie Wodociągi świętowały 30 sierpnia 120-lecie swego istnienia. Okrągłą rocznicę winniśmy obchodzić właściwie rok temu – bo to uruchomienie w 1900 roku stacji wodociągowej Las Gdański zapoczątkowało nowoczesny system zaopatrzenia miasta w wodę – ale, ze względu na pandemię, uroczystość była wielokrotnie przekładana.
W gali jubileuszowej uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który w imieniu zarządu województwa złożył wyrazy uznania oraz podziękowania wszystkim byłym i obecnym pracownikom Bydgoskich Wodociągów, zaś na ręce prezesa Spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Stanisława Drzewieckiego przekazał Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznany jako wyraz docenienia współczesnego dorobku firmy, a także jej 120-letniej tradycji.
Pierwsze w historii Bydgoszczy urządzenia wodociągowe zostały zbudowane w XVI w. Panujący wówczas król Zygmunt Stary udzielił 27 marca 1523 roku mieszczanom bydgoskim zezwolenia na budowę sieci wodociągowej. Wodę czerpano bezpośrednio z Brdy w pobliżu Młynów Królewskich. Ujęcie to było umiejscowione w okolicach dzisiejszej Wyspy Młyńskiej. Zbudowane wówczas wodociągi przetrwały zaledwie kilkanaście lat. Kolejne, już znacznie trwalsze, zaopatrywały Bydgoszcz w wodę ponad 250 lat.
Początek współczesnej ery bydgoskich wodociągów datuje się jednak na początek ubiegłego wieku, kiedy to w 1900 r. wybudowano stację wodociągową Las Gdański, a także ok. 30 kilometrów sieci wodociągowej oraz wieżę ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego. W tamtych latach ujęcie „Las Gdański” zaspokajało potrzeby miasta zaledwie 40-tysięcznego, dziś w wodę zaopatrywane jest miasto dziesięciokrotnie większe, a sieć wodociągowa mierzy teraz 1 000 kilometrów, czyli 30 razy więcej! To też obrazuje dystans, jaki pokonało przedsiębiorstwo w ciągu tych 120 lat. Jeszcze większego skoku dokonano jeśli chodzi o technologię uzdatniania i dystrybucji wody, dbałość o jakość wody pitnej, czystość wód, oczyszczania ścieków i poszanowanie środowiska naturalnego. Ze szczególnym uznaniem spotykają się dziś inicjatywy w zakresie ochrony miasta przed ulewami i skutkami zmian klimatycznych.
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy to obecnie przedsiębiorstwo na wskroś nowoczesne. O jakości usług MWiK niech świadczy fakt, że jest to też przedsiębiorstwo wielokrotnie nagradzane, zarówno jako firma z branży, jak i jako ośrodek innowacji technologicznych. Warto podkreślić, że nagradzana jest zarówno firma, jak i jej kadra techniczna i menedżerowie, a wyróżnienia dotyczą zarówno osiągnieć inwestycyjnych, innowacji technologicznych, jak i np. wspierania wydarzeń sportowych, kulturalnych i ochrony zabytków.
Zwracając się do zgromadzonych wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przypomniał, że kilka lat temu, w roku 2018, podczas Smart City Forum, kongresu poświęconego inteligentnym miastom i ich rozwojowi, w kategorii „inteligentne rozwiązanie” nagrodzono innowacyjny projekt przygotowujący Bydgoszcz do zmian klimatycznych poprzez modernizację istniejącego w mieście systemu kanalizacji deszczowej. System ten wykorzystuje nowoczesną metodologię obliczeń i korzysta z oprogramowania uwzględniającego nie tylko bieżące prognozy opadów, ale i prognozy zmian klimatu do 2050 roku! – Trudno o bardziej wymowny przykład perspektywicznego myślenia! – podkreślił wicemarszałek Ostrowski.
– Jak każdy jubileusz, tak i ten stanowi okazję do refleksji zarówno nad przeszłością, jak i nad wyzwaniami, którym współcześnie trzeba stawiać czoła. Pandemia pokrzyżowała wprawdzie plany jubileuszowych obchodów, ale nie zatrzymała rozwoju Bydgoskich Wodociągów! Nie zatrzymała i nie zatrzyma rozwoju przedsiębiorstwa! Życzę, by wszelkie państwa plany rozwojowe zostały zrealizowane jak najrychlej – zakończył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Gabinet Marszałka
31 sierpnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 1 września 2021 r.