Aktualności

Wręczenie umów RPO, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wręczenie umów RPO, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Umowy RPO: instalacje OZE, przedsiębiorczość, żłobki

Na ponad trzystu kolejnych budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, znajdą się instalacje pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych. Dziś (28 października) przekazaliśmy umowy w tej sprawie. Członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść wręczyli także między innymi umowy na duże inwestycje w Bydgoszczy: rewitalizację zabytkowego teatru, funkcjonującego nad Starym Kanałem Bydgoskim w latach 1882-1920, przebudowę oddziału intensywnej terapii i anestezjologii Szpitala Miejskiego oraz modernizację budynku Caritas przy ulicy Cienistej 2.

 

Instalacje OZE

 

Dzięki uruchamianemu dziś wsparciu na 301 budynkach mieszkalnych, gospodarczych i użyteczności publicznej zostaną zamontowane instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Największe wsparcie trafi do Bydgoszczy (1 milion złotych), gdzie na 36 budynkach wielorodzinnych Spółdzielni Mieszkaniowej Budowalni pojawią się panele fotowoltaiczne. Wsparcie trafi także do gmin:

  • Lubanie (powiat włocławski) – instalacje fotowoltaiczne na 4 budynkach użyteczności publicznej,
  • Książki (powiat wąbrzeski) – panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne na 22 budynkach,
  • Brześć Kujawski (powiat włocławski) – instalacje fotowoltaiczne na 34 budynkach mieszkalnych i gospodarczych,
  • Stolno (powiat chełmiński) – panele fotowoltaiczne na budynkach szkół podstawowych w Stolnie i Robakowie,
  • Cekcyn (powiat tucholski) – 77 mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w 68 gospodarstwach domowych,
  • Zławieś Wielka (powiat toruński) – 75 ogniw fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych i gminnych,
  • Aleksandrów Kujawski – 57 mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznych.

 

– Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Inwestycje w Bydgoszczy

 

Prawie 4 miliony złotych otrzyma przedsiębiorstwo wielobranżowe Bon-Ton z Bydgoszczy na rewitalizację zabytkowego teatru, funkcjonującego nad Starym Kanałem Bydgoskim w latach 1882-1920. Inwestor planuje odtworzenie teatru. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, dzięki dofinansowaniu w kwocie 2,3 miliona złotych przebuduje oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a Caritas Diecezji Bydgoskiej zmodernizuje swój budynek przy ulicy Cienistej 2.

 

Inwestycje w gminach i przedsiębiorcy

 

Środki z RPO trafią także do mniejszych gmin i przedsiębiorców. Gmina Aleksandrów Kujawski przebuduje boisko przyszkolne w Służewie, a gmina Warlubie (powiat świecki) zmodernizuje świetlicę wiejską w Wielkim Komorsku. Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa otrzyma 1 mln złotych, które przekaże na rozwój przedsiębiorczości na swoim obszarze. Duże środki przekażemy także na prace badawczo-wdrożeniowe, które pozwolą na wprowadzenie nowe produktu na rynek. Firma Corsar z podbydgskiego Osielska przeprowadzi badania w zakresie technologii produkcji smarów dedykowanych dla przemysłu spożywczego, natomiast firma Lupuss sp. z o.o. z Obrowa w powiecie toruńskim przeprowadzi prace, które pozwolą na wdrożenie innowacyjnej produkcji zbiorników paliwowych.

 

Lista umów RPO/EFRR

 

Projekty społeczne

 

Środki z RPO trafiają także na projekty społeczne związane z edukacją, aktywizacją społeczną i wsparciem seniorów. Wręczyliśmy dziesięć umów w tej dziedziny. Cztery z nich dotyczą utworzenia nowych miejsc w żłobkach w Radzyniu Chełmińskim w powiecie grudziądzkim (16 miejsc), Obrowie w powiecie toruńskim (17 miejsc), Toruniu (24 miejsca) i Golubiu-Dobrzyniu (8 miejsc). Dzięki kolejnym przekazanym umowom powstaną nowe miejsca opieki nad seniorami w Lubrańcu (powiat włocławski), Dzienny Dom Pobytu w Złowodach (powiat lipnowski), a uczniowie i nauczyciele szkół w Skępem (powiat lipnowski), Mogilnie i Lnianie (powiat świecki) będą uczestniczyć w projekcie podwyższającym kompetencje kluczowe.

 

Lista umów RPO/EFS

 

Wartość wszystkich wręczonych umów to ponad 34,9 miliona złotych, w tym kwota wsparcia w ramach RPO – ponad 22,6 miliona złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 października 2019 r.