Toruńskie środowisko kaszubsko-pomorskie zintegrowało się 40 lat temu
Toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego świętował 40-lecie działalności. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w minioną sobotę (8 października) w Toruniu z udziałem prezesa zrzeszenia Jana Wyrowińskiego i honorowego prezesa gdańskiego Instytutu Kaszubskiego prof. Józefa Borzyszkowski.
Po krótkiej konferencji naukowej w Urzędzie Marszałkowskim, podczas której wystąpienia podsumowujące cztery dekady historii organizacji wygłosili m.in. prof. Roman Bäcker i prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zebrani przenieśli się do amfiteatru Muzeum Etnograficznego, gdzie odbył się festyn z udziałem publiczności.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest kontynuacją Zrzeszenia Kaszubskiego, pierwszej po drugiej wojnie światowej organizacji społeczno-kulturalnej Kaszubów, oraz utworzonego w latach 50-tych ubiegłego wieku Zrzeszenia Kociewskiego. Jednym z jego założycieli był Lech Bądkowski, związany z Wybrzeżem i Toruniem intelektualista, pisarz i dziennikarz. Obecnie zrzeszenie jest nowoczesną, jedną z największych organizacji pozarządowych w kraju, zrzesza 6,5 tys. członków działających w siedemdziesięciu oddziałach, posiada status organizacji pożytku publicznego. Jego aktywiści zasiadają w Sejmie i Senacie, są wójtami, burmistrzami i prezydentami miast oraz radnymi wszystkich szczebli samorządu, wykładają na wyższych uczelniach, pracują w instytutach naukowo-badawczych. Sukcesem tego środowiska, które kultywuje język i tradycję kaszubską, jest prawne uznanie kaszëbskô mowa za jeden z polskich języków regionalnych. Obecnie w Polsce istnieje 400 szkół z nauczaniem kaszubskiego; po kaszubsku wydawane są książki i periodyki, w eterze można usłyszeć kaszëbsczi jãzëk w regionalnych programach radiowych i pasmach telewizyjnych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 października 2022 r.