Laureaci Pierwszego Kontaktu
W piątek (26 maja) w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu zakończył się 4. Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt. Jury przyznało dwie równorzędne główne nagrody reżyserskie dla Anny Karasińskiej za spektakl „Ewelina płacze” z Teatru Rozmaitości w Warszawie oraz dla Jakuba Skrzywanka za spektakl „Cynkowi chłopcy” z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha. Główną nagrodę aktorską otrzymała Anna Antoniewicz za rolę Snajperki w spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Zespołową nagrodę specjalną otrzymał Kolektyw Supernova z Częstochowy w składzie: Olimpia Bogusz, Alicja Czerniewicz, Zuzanna Łuczak, Urszula Mazur, Małgorzata Rytel, Helena Siekierska, Iza Zachowicz, Rafał Iwański, Jakub Klimaszewski, Dawid Kobiela, Daniel Lasecki, Rafał Pietrzak za spektakl „Pospolite żywoty martwych Polaków”. Jury w składzie Juliusz Chrząstowski, Adam Orzechowski, Jacek Wakar przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia aktorskie dla Eweliny Pankowskiej za rolę Eweliny w spektaklu „Ewelina płacze” z TR Warszawa oraz dla Karola Kossakowskiego za rolę w spektaklu „Coś pomiędzy” z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Dodatkowo wyróżnienie przyznała grupa młodzieży – uczniowie Liceum Akademickiego UMK, który przez cały Festiwal prowadzili bloga www.kontaktowi.blogspot.com, gdzie dzielili się swoimi wrażeniami. Głosami uczniów nagrodę dla najciekawszego spektaklu otrzymali „Cynkowi chłopcy” Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniewskiego w Wałbrzychu w reżyserii Jakuba Skrzywanka.
Festiwal Pierwszy Kontakt jest prezentacją i promocją najciekawszych młodych twórców teatralnych: reżyserów i aktorów. Słowo debiut rozumiane jest tutaj dosłownie: jako pierwsza realizacja sceniczna i pierwsza rola w zawodowym teatrze. W tegorocznej edycji udział wzięło 13 teatrów z 12 miast, w tym m.in. z Warszawy, Szczecina, Poznania i Gdyni. O laur najlepszego debiutanta ubiegało się się trzydziestu twórców, w tym dwudziestu pięciu aktorów oraz pięciu reżyserów. Wśród festiwalowych realizacji znalazły się miedzy innymi adaptacje klasyki („Tragedia Coriolanusa” Szekspira, „Ślub” Gombrowicza), teatralne odczytanie reportaży („Cynkowi chłopcy” i „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz) oraz dramaturgiczne debiuty.
Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa fotografii „The Maze” Tomka Tyndyka, fire show przed teatrem oraz kończący festiwal koncert plenerowy zespołu Bass Astral x Igo.
Teatr im. Wilama Horzycy jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji na stronie teatru.
Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
18 maja 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2017 r.