Świętujemy powrót Kujaw i Pomorza do wolnej Polski
W całym regionie świętowano wyzwolenie spod jarzma zaborców, 104 lata temu Pomorze i Kujawy wróciły do macierzy. 18 stycznia w granicach odradzającej się Rzeczypospolitej ponownie znalazł się Toruń, a dwa dni później Bydgoszcz znowu stała się polskim miastem. Uroczystości patriotyczne, z udziałem przedstawicieli samorządu województwa, odbyły się na terenie całego regionu.
Bydgoszcz świętowała w sobotę (20 stycznia). Uroczystość patriotyczna, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, tradycyjnie rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą, upamiętniającą gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego na gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– Drogę mieszkańcom otworzyło Powstanie Wielkopolskie. Oddziały wojskowe pod dowództwem Józefa Dowbora-Muśnickiego wkroczyły do Bydgoszczy 22 stycznia. Właśnie tutaj, jak co roku, od czasu kiedy ta płyta wisi na naszej bibliotece, składamy wiązanki kwiatów. Powinniśmy się cieszyć i radować, bo to piękny dzień dla całego regionu – mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Główne bydgoskie obchody odbyły się na rynku staromiejskim. Towarzyszył im pokaz sprzętu wojskowego. Zwieńczeniem był wieczorny koncert kapeli podwórkowej „Ferajna Bydgoska”.
Sekretarz województwa Marek Smoczyk uczestniczył w czwartek (18 stycznia) w toruńskich uroczystościach, podczas których złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie uczestnicy przemaszerowali na Rynek Staromiejski. Oficjalne obchody zakończył recital wokalistki Krystyny Prońko w Dworze Artusa.
Czytaj także:
- Potrzebujemy wzorów patriotyzmu– rozmowa z Ireneuszem Jamborem z Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Pomorze musiało na wolność poczekać– rozmowa z prof. Krzysztofem Mikulskim, historykiem, przewodniczącym komitetu programowego obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
22 stycznia 2024 r.