Święto Wojska Polskiego (zdjęcia)
Msze święte, przemówienia i pochody upamiętniły rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, dzień, w którym każdego roku obchodzimy Święto Sił Zbrojnych RP. Patriotyczne uroczystości odbyły się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, gdzie odsłonięto Aleję Zasłużonych w walce o obronę miasta. Podczas wydarzeń (15 sierpnia) samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak.
– Bohaterskie czyny naszych rodaków, również mieszkańców tego regionu, umożliwiły zatrzymanie bolszewickiej nawałnicy, która miała zdeptać polskiego białego orła, by dalej iść na zachód. Mówimy o cudzie nad Wisłą, ponieważ Polacy w tym szczególnym dla nas dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie poddali się kilka razy większej sile wroga. Ten zaczerpnięty dług przeszłości musimy teraz spłacić w wolnej Polsce lojalnością do naszej ojczyzny – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Uroczystą zbiórka żołnierzy w Bydgoszczy rozpoczęły się w piątek (13 sierpnia) wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, których kontynuacją była niedzielna (15 sierpnia) msza święta w bydgoskim kościele garnizonowym w intencji sił zbrojnych.
We Włocławku niedzielne uroczystości zostały połączone z 101. rocznicą obrony miasta podczas wojny polsko-bolszewickiej. Centralnym punktem obchodów było odsłonięcie na Bulwarze im. marszałka Józefa Piłsudskiego Alei Zasłużonych dla Włocławka, która powstała z inicjatywy prezydenta miasta oraz samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na zamieszczonych w alei tablicach znalazły się nazwiska bohaterów walk z bolszewikami w 1920 roku. Są to dowódcy obrony miasta pułkownik Wojciech Józef Gromczyński i porucznik Michał Lubicz-Sawicki oraz harcerka Irena Jankowska, zmarła od ran poniesionych w trakcie roznoszenia żywności i opatrunków obrońcom. W programie znalazły się także złożenie kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wisły 1920 roku oraz msza święta w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas uroczystości obecni byli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz przedstawiciele samorządu miasta.
Toruńskie obchody rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po nabożeństwie odbył się przemarsz Rynkiem Nowomiejskim połączony z uroczystym apelem pamięci. Zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
Podobnie jak Włocławek 101. rocznicę bitwy polsko-bolszewickiej świętować będzie także Brodnica, która w środę (18 sierpnia) zaprasza na uroczystości religijno-patriotyczne związane z upamiętnieniem toczonych w okolicach miasta walk.
Święto narodowych sił zbrojnych obchodzimy w rocznicę cudu nad Wisłą – czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, stoczonej podczas wojny bolszewickiej. W zeszłym roku obchodom towarzyszyły uroczystości związane z setną rocznicą tego wydarzenia. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał wtedy m.in. komiks „Wojna polsko-bolszewicka. Ostatni bastion”.
Zobacz:
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 sierpnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2021 r.