Startuje wyczekiwana inwestycja w Wieńcu
W odrestaurowanym kompleksie pałacowym w Wieńcu w powiecie włocławskim powstanie Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. 10 października wystartowała inwestycja za blisko 27 milionów złotych. Planowane zakończenie latem przyszłego roku.
– Chcemy, by wspaniały wieniecki kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył ludziom. Zakładamy, że odbywać się tu będą duże i ważne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy – a także warsztaty i spotkania muzyczne. Kujawskie Centrum Muzyki będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Zespół, jeden z najbardziej okazałych tego typu obiektów w Kujawsko-Pomorskiem, tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany z stylu angielskiego neogotyku także dziewiętnastowieczny tak zwany stary pałac (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Przed wojną należał do bankierskiej rodziny Kronenbergów, po wojnie mieściły się tu sanatorium i szpital przeciwgruźliczy.
Rozpoczynająca się właśnie inwestycja obejmuje remont, przebudowę i modernizację budynków oraz odrestaurowanie parku. Inwestorem jest marszałkowski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa. Powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne.
Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą, który przejął obiekt na czas prowadzenia robót, jest konsorcjum grudziądzkich firm (JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort). W spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak.
W listopadzie powinna być gotowa koncepcja rewitalizacji parku. Jej założeniem jest stworzenie możliwości wykorzystania tej przestrzeni do organizacji wydarzeń, przede wszystkim kulturalnych. To jeden z rezultatów międzynarodowego projektu HICAPS – Historyczne parki dworskie, realizowanego przez Urząd Marszałkowski i finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Europa Środkowa.
Zobacz też:
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 października 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 października 2019 r.