Aktualności

Zajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Zajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Seniorzy będą się tu dobrze czuli

Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski uczestniczył w uroczystym otwarciu domu dziennego pobytu Senior+ w Rypinie. Placówka powstała dzięki środkom naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), które służą też do finansowania jej funkcjonowania przez najbliższe półtora roku. W całym województwie działają obecnie 42 tego typu instytucje stworzone dzięki unijnemu wsparciu, którym zarządza samorząd województwa.  

 

– To konieczność i potrzeba naszych czasów, w których rodziny wielopokoleniowe są coraz rzadsze – podkreśla wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. – Jestem przekonany, że podopieczni znajdą tu lekarstwo na samotność i radość z kontaktów z ludźmi. 

 

Rypiński dom dziennego pobytu, na potrzeby którego przeprowadzono kapitalny remont adaptacyjny starej stajni, to oferta spędzania czasu dla 39 starszych osób. Zaplanowano zajęcia z muzykoterapii, plastyczne i rehabilitacyjne, poprawiające sprawność fizyczną i manualną. Do dyspozycji są m.in. sala rehabilitacyjna i czytelnia. Wartość projektu wynosi 1,7 mln złotych. Na montaż finansowy składają się także pieniądze z budżetu powiatu rypińskiego i rządowego programu Senior Plus.  

 

W Kujawsko-Pomorskiem działają obecnie 42 tego typu placówki powstałe w oparciu o środki RPO i funkcjonujące w ramach RPO-wskich projektów. Niektóre z nich w związku z pandemią zawiesiły czasowo działalność, inne działały nieprzerwanie, w wymaganym reżimie sanitarnym. (patrz załącznik)

 

Jeszcze inne, zgodnie z zaleceniami marszałka Piotra Całbeckiego, zaproponowały seniorom alternatywne formy wsparcia – dowóz posiłków, zakupy, wsparcie psychologiczne oraz poradnictwo przez telefon i pocztą elektroniczną, wizyty opiekunek. Jako przykład dobrych praktyk można wskazać gminę Aleksandrów Kujawski, gdzie dowożono seniorom posiłki i środki ochrony indywidualnej, mogli też korzystać z telefonicznego i za pomocą poczty elektronicznej poradnictwa antycovidowego.

 

Środki RPO posłużyły też to przeprowadzenia 18 projektów infrastrukturalnych polegających na budowie lub remontach adaptacyjnych obiektów pod tego rodzaju usługi społeczne. 6 z tych projektów już zakończono, pozostałe finiszują. (patrz załącznik) W miejscowości Łąkie w powiecie mogileńskim lokalne stowarzyszenie Ecce Homo buduje na potrzeby domu dziennego pobytu dla osób w podeszłym wieku parterowy budynek, który pomieści też zaplecze terapeutyczno-socjalne. Realizatorzy projektu podkreślają, że ich celem jest zapewnienie seniorom opieki i oparcia, a jednocześnie umożliwienie sprawnego funkcjonowania w dotychczasowym środowisku. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 sierpnia 2021 r.

 

Zajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZajęcia w domu dziennego pobytu w Unisławiu w powiecie chełmińskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP