Rzeki lustrami miast – warsztaty na wodzie
O rewitalizacji obszarów nadrzecznych miast regionu rozmawiali uczestnicy czwartkowej (7 września) konferencji naukowo-samorządowej dotyczącej problematyki śródlądowych dróg wodnych. Spotkanie organizowane w formie warsztatów terenowych odbyło się podczas rejsu Brdą i Wisłą z Bydgoszczy do Torunia. To kolejna odsłona obchodów Roku Rzeki Wisły.
– Gospodarcze wykorzystanie wody to część naszej tradycji. Związki z rzeką trwale ukształtowały oblicza największych miast regionu: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka i Grudziądza. W Kujawsko-Pomorskiem pielęgnujemy to dziedzictwo – rewitalizujemy nadrzeczne tereny, zabiegamy też o przywrócenie masowego transportu towarów na szlakach wodnych – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Województwo kujawsko-pomorskie jest szczególnym miejscem na hydrologicznej mapie kraju. To właśnie tu krzyżują się dwie Międzynarodowe Drogi Wodne E40 i E70, a także funkcjonuje jedyny na dolnej Wiśle stopień wodny we Włocławku. Unikalne położenie i problemy związane z rewitalizacją obu dróg wodnych determinują nas do podejmowania kolejnych starań, mających na celu przywrócenie Wiśle jej wyjątkowego miejsca w systemie transportowym kraju.
Organizowane od 2007 roku naukowo-samorządowe konferencje dotyczące tematyki wodnej na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń środowisk zainteresowanych gospodarczym wykorzystaniem rzek: naukowców, samorządowców, przedsiębiorców, ekologów oraz instytucji administracji rządowej. Od kilku lat spotkanie ma formę warsztatów organizowanych w trakcie rejsów na Wiśle. Spotkania organizują Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Żegluga Bydgoska.
W tym roku uczestnicy warsztatów najpierw przepłynęli z bydgoskiego Rybiego Rynku do Brdyujścia , a następnie statkiem „Wanda” do Torunia. Hasło tegorocznych warsztatów – „WODA LUSTREM MIASTA – WATERFRONTY” – kładzie szczególny nacisk na temat rewitalizacji obszarów nadwodnych Bydgoszczy i Torunia z uwzględnieniem przykładów innych miast nadwiślańskich. W trakcie spotkania była mowa o pojęciu waterfrontów (terenów ulokowanych nad wodą), dobrych praktykach w rewitalizacji z Polski i Europy oraz o wpływie nadrzecznej infrastruktury na wizerunek miasta. W warsztatach uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Samorząd województwa systematycznie wspiera rewitalizację nadrzecznej infrastruktury w miastach regionu. W ostatnich latach wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło między innymi na rewitalizację Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, odnowę bulwarów w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, a także budowę przystani wodnych w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku i Nakle nad Notecią.
Czytaj też:
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 września 2017 r.