RPO: wozy dla strażaków ochotników i bazy edukacyjne
Dwadzieścia dwa samochody ratowniczo-gaśnicze trafią do jednostek ochotniczych straży pożarnych w całym regionie, a mieszkańcy Płonnego i Dulska w powiecie golubsko-dobrzyńskim zyskają bazy edukacji ekologicznej. Wartość obu projektów wynosi ponad 16 mln złotych, z czego blisko 10,5 mln złotych stanowi wsparcie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowy na dofinansowanie wręczyli w miniony piątek (30 września) marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
– Sukcesywnie doposażamy ochotnicze straże pożarne w niezbędny sprzęt. Rolą samorządu województwa jak również samorządów lokalnych, które na co dzień współpracują ze strażakami, jest pomagać tym, którzy w sposób bezinteresowny służą potrzebującym, oferując swój czas, często narażając zdrowie i życie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Samochody ratowniczo-gaśnicze (15 średnich i 7 lekkich) trafią do:
- OSP Kujawka (w powiecie aleksandrowskim)
- OSP Brzozie (powiat brodnicki)
- OSP Suponin (w powiecie bydgoskim)
- OSP Nowawieś Chełmińska (powiat chełmiński)
- OSP Wrocki (w powiecie golubsko-dobrzyńskim)
- OSP Szynych (powiat grudziądzki)
- OSP Gniewkowo (w powiecie inowrocławskim)
- OSP Bobrowniki (w powiecie lipnowskim)
- OSP Dąbrowa (powiat mogileński)
- OSP Rościmin (w powiecie nakielskim)
- OSP Płowce (powiat radziejowski)
- OSP Stary Kobrzyniec (w powiecie rypińskim)
- OSP Więcbork (w powiecie sępoleńskim)
- OSP Miedzno (powiat świecki)
- OSP Biskupice (w powiecie toruńskim)
- OSP Brąchnowo (powiat toruński)
- OSP Czernikowo (w powiecie toruńskim)
- OSP Młyniec Pierwsze (powiat toruński)
- OSP Cekcyn (w powiecie tucholskim)
- OSP Błędowo (powiat wąbrzeski)
- OSP Nasiegniewo (w powiecie włocławskim)
- OSP Łabiszyn (powiat żniński).
Zakup sprzętu jest możliwy dzięki realizacji piątego etapu projektu „Nowoczesne służby ratownicze”. Ze wsparciem funduszy unijnych w ramach czterech wcześniejszych etapów zadania udało się zakupić 46 samochodów gaśniczo-ratowniczych (w tym 11 ciężkich, 23 średnich i 12 lekkich wozów bojowych). Zadanie realizowane jest przez wojewódzki odział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Czytaj:
- Wozy dla strażaków ochotników
- Samochody gaśniczo-ratownicze dla drużyn OSP
- Nowy wóz dla strażaków w powiecie brodnickim
- Samochody dla strażaków
Jednostki strażackie zostały także wyposażone w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.
Zobacz:
- Sprzęt dla strażaków ochotników
- Sprzęt i infrastruktura dla strażaków
- Motopompy dla strażaków ochotników
Podczas spotkania wręczono także umowę na budowę baz edukacyjnych w Dulsku i Płonnem (oba w powiecie golubsko-dobrzyńskim). Dzięki realizacji projektu powstaną ogrody dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, wiatami i miejscem na ognisko. Z myślą o miłośnikach aktywnego spędzania czasu zamontowane zostaną urządzenia do ćwiczeń.
– Zależy nam na tym, żeby edukacja ekologiczna była obecna w życiu mieszkańców już od najmłodszych lat, dlatego nasze bazy przyrodnicze powstaną przy szkołach. Pragniemy zwrócić uwagę na znaczenie ekologii i możliwości, jakie dają nam źródła odnawialne – podkreślił wójt Radomina Piotr Wolski.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
30 września 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022 r.