Urszula Franciszka Jędrzejczak
Urszula Jędrzejczak za swą działalność konspiracyjną została uhonorowana awansem do stopnia oficerskiego porucznika oraz została odznaczona między innymi: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Urszula Jędrzejczak (z domu Klunder) urodziła się 12 października 1918 r. w Bydgoszczy. Jej ojciec Antoni, który był kolejarzem, wcześnie osierocił rodzinę. Mimo że od 10. roku życia wychowywała się bez ojca, panna Urszula z chlubnymi wynikami pokończyła szkoły.
Po zdaniu matury w Miejskim Katolickim Gimnazjum Żeńskim na ul. Staszica pani Urszula pracowała w bydgoskich gabinetach lekarskich. W pierwszych latach okupacji (1941-1942) wykorzystała to w swojej działalności w Związku Walki Zbrojnej – AK, kiedy w warunkach konspiracji rozpoczęła przygotowywanie służb medycznych oraz gromadzenie leków i środków opatrunkowych. Na przestrzeni lat 1942 – 1943 oraz na początku 1944 roku organizowała pracę kobiet w ramach Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej. Jej pionierska działalność sprawiła, że ostatecznie to jej powierzono funkcję Komendantki Inspektoratu AK Wojskowej Służby Kobiet. Po dekonspiracji Urszula Klunder-Jędrzejczak ps. „Ewa”, została aresztowana przez Niemców w dn. 1 kwietnia 1944 roku. Po dwumiesięcznym śledztwie w bydgoskich więzieniach gestapo, w czerwcu 1944 roku została przewieziona do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, gdzie była więziona do końca wojny.
Po uwolnieniu z obozu 15 kwietnia 1945 r. powróciła do rodzinnej Bydgoszczy. Tego samego roku zawarła związek małżeński z poznanym jeszcze przed wojną oficerem Wojska Polskiego Janem Jędrzejczakiem (ur. 23 grudnia 1913 r.), uczestnikiem walk na Pomorzu, a także bitwy pod Bzurą. W następstwie tej bitwy, po wzięciu do niewoli od 19 września 1939 r. mąż pani Urszuli przebywał w obozie jenieckim w Woldenbergu, aż do zakończenia działań wojennych.
W maju 1946 w Bydgoszczy z małżeństwa tego, tak ciężko doświadczonego w czasie wojny, urodziło się dwóch synów bliźniaków (Andrzej i Jerzy), a trzy lata później przyszła na świat córka Maria. Życie tej rodziny po wojnie niestety nie było lekkie, ze względu na ciążącą nad panią Urszulą przeszłość akowską i jej postawę wolnościową. Małżonkowie szczęśliwie jednak wychowali swoje dzieci, dając im wszystkim wyższe wykształcenie.
Pani Urszula Jędrzejczak za swą działalność konspiracyjną została uhonorowana w wolnej Polsce awansem do stopnia oficerskiego porucznika oraz została odznaczona między innymi: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi odznaczeniami i medalami.
Pani Urszula nie mniej dumna niż ze swoich odznaczeń jest ze swych czworga wnuków oraz trójki prawnuczek i jednego prawnuka. Ostatnio powodów do radości dostarczyła jej najstarsza prawnuczka, która zdała w 2018 roku maturę w języku angielskim i rozpoczyna obecnie studia medyczne w Warszawie.