Franciszka Wiatrowska
Franciszka Wiatrowska pochodzi z Małopolski – skąd, gdy była dzieckiem, jej rodzina przeniosła się do naszego regionu. Dzięki jej pracy przez lata wytwory mięsne mogły gościć na stołach mieszkańców Kołodziejewa i okolic. W wolnych chwilach zajmowała się ogrodem, który był wielokrotnie nagradzany w lokalnych konkursach.
Urodziła się 24 marca 1921 roku w miejscowości Zabłędza (województwa małopolskie) jako pierwsze z ośmiorga dzieci Wiktorii i Karola. W 1923 roku jej ociec powrócił z pracy w Stanach Zjednoczonych i zakupił gospodarstwo rolne w Kołodziejewie (powiat inowrocławski), gdzie przeniosła się cała rodzina. Na Kujawach dorastała i ukończyła szkołę podstawową.
Po wybuchu drugiej wojny światowej rodzina utraciła majątek na rzecz niemieckiego okupanta. Pozbawieni ziemi powrócili do Małopolski i zamieszkali u rodziny pod Krakowem, gdzie spędzili całą wojnę. Kiedy tylko było to możliwe, powrócili do naszego regionu.
W 1947 roku pani Franciszka stanęła na ślubnym kobiercu. Wyszła za mąż za Czesława Wiatrowskiego, z którym później przez lata prowadziła gospodarstwo rolne i zakład masarski. Wyrabiane przetwory mięsne państwo Wiatrowscy sprzedawali w prowadzonym w Kołodziejewie sklepie. Małżonkowie doczekali się dwójki dzieci, syna Eugeniusza i córki Elżbiety, z którą dziś mieszka nestorka.
W wolnych od pracy i wychowywania dzieci chwilach pani Franciszka zajmowała się roślinami, głównie kwiatami. Jej piękny ogród wyróżniany był w licznych konkursach organizowanych przez lokalne koło gospodyń wiejskich. W młodości pani Franciszka hobbystycznie jeździła na rowerze i wiele czasu poświęcała haftowaniu. Jest wesołą, pogodną i bardzo towarzyską osobą. Doczekała się trojga wnucząt i dwojga prawnucząt, które chętnie ją odwiedzają.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Marzec 2021 r.