Rówieśnicy Niepodległej

Edward Staszałek, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Edward Staszałek, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Edward Staszałek

Edward Staszałek, urodził się 26 grudnia 1923 roku w Ciężkowie (powiat nakielski). Miał pięcioro rodzeństwa. W pobliskim Królikowie ukończył szkołę podstawową, do szkoły polskiej trzeciego stopnia uczęszczał do Gołańczy (województwo wielkopolskie).

 

Krótko po wybuchu wojny, ojca pana Edwarda wywieziono do obozu w Dachau, a on z mamą i rodzeństwem pozostał w gospodarstwie. W 1941 roku został robotnikiem najemnym w niemieckim gospodarstwie, woził ser i masło z mleczarni w Królikowie do Zalesia.

 

W 1945 roku, po wkroczeniu do Ciężkowa rosyjskich żołnierzy, pan Edward rozpoczął służbę wojskową. W wojsku służył do 1948 roku. Po zakończeniu wojny wrócił do pracy w rodzinnym gospodarstwie.

 

Na ślubnym kobiercu stanął z Władysławą w 1951 roku. Wspólnie z żoną prowadzili gospodarstwo rolne. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci (Jerzego, Zbigniewa i Elżbiety).

 

W 1948 roku został sekretarzem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowie, a w 1954 roku sołtysem Ciężkowa i tę funkcję pełnił aż do 1999 roku. Łącznie przez 44 lata był prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowie. Nestor był radnym Gromadzkiej Rady Narodowej i członkiem Prezydium Rady, do 92 roku życia aktywnie uczestniczył w życiu kościoła.

 

To niezwykle odważny, ambitny i pracowity człowiek, które całe życie pracował na rzecz lokalnej społeczności.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Styczeń 2024 r.