Rówieśnicy Niepodległej

Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę
Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę

Celina Łukiewska

Celina Łukiewska jest miłośniczką powieści historycznych. Od młodości zaczytywała się w dzieła Henryka Sienkiewicza i chętnie sięgała po inne książki. Jest towarzyską i rodzinną osobą, która doczekała się licznych wnuków, prawnuków i praprawnuków.

 

Przyszła na świat 14 marca 1921 roku w Zawałach (powiat toruński) jak córka Konstantego i Leokadii Kowalskich. Wspólnie z sześcioma braćmi i trzeba siostrami dorastała na prowadzonym przez rodziców gospodarstwie. Uczęszczała do szkoły podstawowej w pobliskich Dobrzejewicach, a po jej ukończeniu pomagała rodzicom w pracy na roli.

 

W trakcie drugiej wojny światowej została przydzielona do robót przymusowych na terenie zajętego przez Niemców gospodarstwa w Czernikówku (powiat toruński). Podczas okupacji poznała Wiktora Łukiewskiego, z którym w 1943 roku stanęła na ślubnym kobiercu. Małżonkowie zamieszkali wspólnie w Dobrzejewicach, skąd wkrótce zostali wysiedleni do Szembekowa (powiat toruński).

 

Po wojnie pani Celina wraz z mężem powróciła na utracone gospodarstwo i zajęła się rolnictwem. Troszczyła się o dom i poświęcała wychowaniu piątki dzieci, trzech córek i dwóch synów. Udzielała się także w kole gospodyń wiejskich. W 1978 roku, po latach pracy przeszła na rolniczą emeryturę, a gospodarstwo przejął najmłodszy syn.

 

Od młodości lubiła czytać, często wieczory spędzała siedząc z książką przy świetle świecy. Najchętniej sięgała po powieści historyczne, zwłaszcza dzieła Henryka Sienkiewicza. Interesowały ją także gazety codzienne z informacjami z kraju i świata. Obecnie chętnie ogląda seriale i wiadomości, najbardziej interesuje ją polityka. Jest spokojną, rodzinną i towarzyską osoba, która lubi spotykać się z koleżankami. Doczekała się jedenaściorga wnucząt, piętnaściorga prawnucząt i trojga praprawnucząt.

 

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Marzec 2021 r.