Aktualności

Rówieśnicy Niepodległej

W roku stulecia odzyskania Niepodległości w sposób szczególny honorujemy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów urodzonych w latach 1912-1918, była początkiem serii spotkań z reprezentantami tej grupy wiekowej.

Na nasze zaproszenie na uroczystą część kwietniowej sesji sejmiku odpowiedziały osoby, których dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa polskiego. Z wizytą do kolejnych trafią w tym roku samorządowcy, radni i członkowie zarządu województwa, by złożyć im wyrazy uszanowania i wsłuchać się w ich potrzeby

Nie trzeba wyjaśniać dlaczego to czynimy. Honorujemy ostatnich żyjących przedstawicieli pokolenia, które broniło kraju w 1939 roku i walczyło o niego na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, odbudowywało kraj po wojennej hekatombie, a potem uczestniczyło w jego modernizacji w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia.

Pod hasłem „Rówieśnicy Niepodległej” będziemy publikować ich biogramy i fotografie.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

11 maja 2018 r.