Rocznica stanu wojennego
W regionie obchodziliśmy 34. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W sobotę (12 grudnia) przed północą marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu. W niedzielę (13 grudnia) gospodarz województwa wziął udział w uroczystościach w Potulicach oraz Żninie, gdzie wręczył medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Jak co roku w oknach pojawiły się symboliczne świece pamięci ofiar czasu stanu wojennego.
Uroczystości z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w Potulicach w powiecie nakielskim odbyły się przed wmurowaną w ścianę potulickiego więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej (więcej o sierpniowym odsłonięciu tablicy).
Tego samego dnia w Żninie marszałek Piotr Całbecki wziął udział w organizowanych przez Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” oraz Oddział NSZZ „Solidarność” w Żninie obchodach 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele NMP Królowej Polski. Po mszy odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa przy ul. Kościuszki.
W restauracji „Martina” w Żninie gospodarz regionu wręczył Medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznane 8 zasłużonym działaczom antypeerelowskiej opozycji. Odznaczenia otrzymali:
- Alojzy Kaczmarek (Rogowo),
- Bogdan Zieliński (Rogowo),
- Dominik Księski (Żnin),
- Bronisław Henryk Gil (Wenecja k. Żnina),
- Anna Gil (Wenecja k. Żnina),
- Piotr Badowski (Bydgoszcz),
- Alojzy Grochowalski (Chomiąża Szlachecka),
- ks. Ryszard Józef Kwiatkowski (proboszcz parafii w Otłoczynie w latach 1980-1982 a od 1982 proboszcz parafii w Gąsawie).
Niedzielne uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęły się o godzinie 12.30 mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego w kościele św. Andrzeja Boboli (ul. Kościeleckich 7). Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy.
W ramach włocławskich obchodów w niedzielę złożono kwiaty i zniczy przy bramie głównej więzienia przy ulicy Bartnickiej, odbyła się też msza święta w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą na pl. Kopernika.
Także w niedzielę w kościele akademickim w Toruniu odbyła się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.
W niedzielny wieczór w oknach Urzędu Marszałkowskiego pojawiły się zapalone świece, symbolizujące pamięć ofiar wydarzeń sprzed ponad 30 lat. Do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zapraszał Instytut Pamięci Narodowej (WIĘCEJ).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 grudnia 2015 r.
ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2015 r.