Rocznica Bydgoskiego Marca
Obchodziliśmy 38. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca’81. Uroczystości w Bydgoszczy (19 marca) rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Dworcowej 87, pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski z 1981. Odbyła się też uroczysta msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy placu Wolności. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem i pod tablicą na Urzędzie Wojewódzkim. Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
38 lat temu w budynku ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej odbywała się jej sesja, na której delegacja związku zawodowego Solidarność miała wystąpić w imieniu strajkujących rolników. Chłopska Solidarność przybyła na zaproszenie radnych, by upomnieć się nie tylko o rejestrację swojego związku, ale i o godne traktowanie obywateli i przywrócenie instytucji konsultacji społecznych. Niestety, delegacji nie udzielono głosu, sesję przerwano, a milicja brutalnie usunęła delegatów z sali. Ciężko pobito wówczas Jana Rulewskiego, Mariusza Łabentowicza oraz znanego działacza chłopskiego Michała Bartoszcze. Wydarzenia te przeszły do historii jako prowokacja bydgoska, mająca doprowadzić do gwałtownej konfrontacji i siłowej rozprawy ze związkiem. Była to próba generalna, sprawdzająca możliwość zapanowania nad społeczeństwem przez ówczesną władzę.
Główna uroczystość rocznicowa odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego. Przypominając wydarzenia sprzed 38 lat wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, że nie chodzi tylko o celebrowanie rocznic, bo one tylko wówczas są żywe, gdy wartości, które nam przypominają, są respektowane w naszym codziennym życiu.
– Karty historii zapisywane są nie tylko na polach bitew – mówił wicemarszałek. – Są one także zapisywane w życiorysach zwykłych ludzi. Tak jak w życiorysach wielu osób zapisała się prawda o bydgoskich wydarzeniach sprzed 38 lat, prawda o prześladowaniach opozycji demokratycznej w czasach PRL-u. Ale pamiętajmy, że upominanie się o wolność słowa, o poszanowanie ładu konstytucyjnego i o demokratyczne swobody zawsze wymaga cywilnej odwagi.
Zwracając się do obecnych na sali przedstawicieli demokratycznej opozycji z tamtych lat, wicemarszałek Ostrowski podziękował im za to, że swą postawą dali wówczas świadectwo tej odwagi. – Oddaję także cześć tym wszystkim, którzy nie doczekali wolnej, demokratycznej Polski, a których wspomnienie winniśmy przechowywać we wdzięcznej pamięci – zakończył swoją wypowiedź wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odebrał działacz solidarnościowy z tamtych lat Adam Myrta, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej, przewodniczący Stowarzyszenia Środowisk Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
Gabinet Marszałka i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
20 marca 2019 r.