Aktualności

Obchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Obchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Rocznica Bydgoskiego Marca

Obchodziliśmy 38. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca’81. Uroczystości w Bydgoszczy (19 marca) rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Dworcowej 87, pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski z 1981. Odbyła się też uroczysta msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy placu Wolności. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem i pod tablicą na Urzędzie Wojewódzkim. Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

38 lat temu w budynku ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej odbywała się jej sesja, na której delegacja związku zawodowego Solidarność miała wystąpić w imieniu strajkujących rolników. Chłopska Solidarność przybyła na zaproszenie radnych, by upomnieć się nie tylko o rejestrację swojego związku, ale i o godne traktowanie obywateli i przywrócenie instytucji konsultacji społecznych. Niestety, delegacji nie udzielono głosu, sesję przerwano, a milicja brutalnie usunęła delegatów z sali. Ciężko pobito wówczas Jana Rulewskiego, Mariusza Łabentowicza oraz znanego działacza chłopskiego Michała Bartoszcze. Wydarzenia te przeszły do historii jako prowokacja bydgoska, mająca doprowadzić do gwałtownej konfrontacji i siłowej rozprawy ze związkiem. Była to próba generalna, sprawdzająca możliwość zapanowania nad społeczeństwem przez ówczesną władzę.

 

Główna uroczystość rocznicowa odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego. Przypominając wydarzenia sprzed 38 lat wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, że nie chodzi tylko o celebrowanie rocznic, bo one tylko wówczas są żywe, gdy wartości, które nam przypominają, są respektowane w naszym codziennym życiu.

 

– Karty historii zapisywane są nie tylko na polach bitew – mówił wicemarszałek. – Są one także zapisywane w życiorysach zwykłych ludzi. Tak jak w życiorysach wielu osób zapisała się prawda o bydgoskich wydarzeniach sprzed 38 lat, prawda o prześladowaniach opozycji demokratycznej w czasach PRL-u. Ale pamiętajmy, że upominanie się o wolność słowa, o poszanowanie ładu konstytucyjnego i o demokratyczne swobody zawsze wymaga cywilnej odwagi.

 

Zwracając się do obecnych na sali przedstawicieli demokratycznej opozycji z tamtych lat, wicemarszałek Ostrowski podziękował im za to, że swą postawą dali wówczas świadectwo tej odwagi. – Oddaję także cześć tym wszystkim, którzy nie doczekali wolnej, demokratycznej Polski, a których wspomnienie winniśmy przechowywać we wdzięcznej pamięci – zakończył swoją wypowiedź wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odebrał działacz solidarnościowy z tamtych lat Adam Myrta, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej, przewodniczący Stowarzyszenia Środowisk Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej

 

Gabinet Marszałka i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 marca 2019 r.

 

Obchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody rocznicy Bydgoskiego Marca’81, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP