
Ratownicy wodni gotowi na sezon wakacyjny
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego spotkali się dziś (30 czerwca) w stanicy Wdeckiego WOPR w Tleniu, by zainaugurować sezon wakacyjny na kujawsko-pomorskich kąpieliskach. Samorząd województwa finansuje w tym roku letnie dyżury i patrole WOPR-owskie kwotą 130 tys. złotych.
– Od wielu sezonów wspieramy pracę wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, a tym samym bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. Oddziały WOPR-u zostały wyposażone w znakomity sprzęt, wyszkolonych w zakresie pracy w ratownictwie wodnym i kwalifikowanej pierwszej pomocy zostało blisko tysiąc osób. Dzisiejsza uroczystość to kolejna część naszych działań – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Zrzeszone w strukturach WOPR zespoły ratownicze, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad:
- Zalewem Włocławskim
- Zalewem Żur (powiat świecki)
- jeziorem Gopło (powiat inowrocławski)
- jeziorem Żnińskim Małym i Dużym
- jeziorami Pojezierza Brodnickiego
- Wisłą
- Brdą
- i Wdą.
Służby ratownicze będą pełnić dyżury również w stanicach WOPR i na kąpieliskach w Bydgoszczy, Tleniu (powiat świecki), Borównie (powiat bydgoski), Toruniu, nad Zalewem Koronowskim, nad Zalewem Włocławskim, nad jeziorem Gopło, w Żninie, Brodnicy, Tucholi, Solcu Kujawskim (powiat bydgoski) i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).
W tym sezonie w gotowości pozostaje ponad 1 300 ratowników wodnych.
W ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 na zakup sprzętu dla WOPR-u, w tym samochodów, quadów, kajaków i defibrylatorów, przeznaczamy 7 mln złotych. – To największy w Polsce projekt wspierający jednostki wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego – podkreślił prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski. Szczegóły na stronie Kujawsko-Pomorskiego WOPR
Środki RPO 2014-2020 umożliwiły zakup narzędzi do prowadzenia szkoleń i sprzętu usprawniającego prowadzenie akcji poszukiwawczych i ratowniczych.
- Nowoczesny sprzęt dla WOPR
- Sprzęt do szkolenia przyszłych ratowników wodnych
- Nowoczesny sprzęt dla ratowników WOPR
Dzięki realizacji unijnego projektu szkoleniowego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu zdobyło uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym i kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zobacz Bycie ratownikiem wodnym to powód do dumy! (zdjęcia)
Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad wodą (a także w górach) powstała bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania na telefony komórkowe, aby w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia szybko skontaktować się z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok. Zobacz Bezpiecznie nad wodą z aplikacją „Ratunek”
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
30 czerwca 2025 r.
- Inauguracja sezonu wakacyjnego WOPR w tleniu, fot. Andrzej Goiński
- Inauguracja sezonu wakacyjnego WOPR w tleniu, fot. Andrzej Goiński
- Inauguracja sezonu wakacyjnego WOPR w tleniu, fot. Andrzej Goiński