Propozycje kulturalne

Grafika "(W)spółdzielnia"

Podwójny wernisaż w Wozowni

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu serdecznie zaprasza na serię wydarzeń w dniach 18 i 19 sierpnia.

 

W piątek o 18. odbędzie się podwójny wernisaż. W dolnej sali galerii otworzy się „(W)spółdzielnia” organizowana przez Elżbietę Jabłońską. Artystka – wychodząc poza ramy klasycznych wystaw i kierując swoją energię w obszar działań wspólnotowych – postanowiła zaprosić inne osoby twórcze do realnego udziału w jej wystawie „Zachwyt” i współdzielenia z nią przestrzeni galerii. Tak narodziła się idea open call, do którego mogli zgłosić się wszyscy chętni – niezależnie, czy posiadają wykształcenie artystyczne, czy też nie – i zaproponować do prezentacji pracę, w której dzielą się swoją refleksją dotyczącą fenomenu zachwytu. Wyłonione realizacje ponad siedemdziesięciorga osób oglądać można w Wozowni między 18 a 27 sierpnia.

Równolegle swoją premierę będzie miała wystawa „Miś i Dziewczyna” Martyny Jastrzębskiej – ostatnia odsłona projektu „Danzig meine (Liebe) vol. 3”, opierającego się na idei zaprezentowania w Toruniu artystek związanych z Gdańskiem. Oś instalacji pokazywanej w Wozowni to biały miś – figura charakterystyczna dla lat 90. Pozornie sympatyczny niedźwiadek, z którym robiono sobie często zdjęcia lub którego wręczano kobietom razem z kwiatami w formie upominku, stanie się tu powalonym i unicestwionym kolosem. Kto go pokonał? Do rozwiązania tej zagadki posłużą wskazówki: pozostawiony obok niego miecz, samotna dłoń ze złamanym paznokciem palca serdecznego, ozdobna szkatułka-schowek… Wernisaż wystawy Martyny Jastrzębskiej uzupełni prezentacja autorki, w czasie której opowie ona o swojej twórczości i idei, która stała za projektem „Miś i Dziewczyna”.

Z kolei w sobotę, 19.08, odbywać się będą w Wozowni warsztaty „Kolaże z Zachwytem”. Iwona Żyburska z Pracowni Rozwijalnia zaprasza na twórcze spotkanie w przestrzeni wystawy „Zachwyt” Elżbiety Jabłońskiej, na którym stworzyć będzie można własne miniaturowe kolaże. Uczestnicy szukać będą małych zachwytów nie tylko w pracach z cyklu „Przypadkowe przyjemności” Elżbiety Jabłońskiej, ale i pośród… plam na malarskich szkicach czy kleksów na używanych arkuszach papieru. Łączyć je będą z fragmentami gazet, tkanin, drutów, printów i innych materiałów, ożywiając je na nowo i wyczarowując z nich coś zachwycającego. Każdy, kto lubi tworzyć, przetwarzać i komu bliska jest filozofia zero waste powinien dołączyć! Warsztaty rozpoczną się o godz. 12. Wstęp jest darmowy, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy: wystawy@wozownia.pl, 56 622 63 39.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

 

10 sierpnia 2023 r.