Prezydent i premier oddali hołd bohaterom Bydgoskiego Marca (relacja wideo)
40 lat temu odwaga i determinacja chłopskich działaczy Kujaw i Pomorza i niezłomna postawa członków regionalnej Solidarności dały początek wydarzeniom Bydgoskiego Marca i doprowadziły do powstania Solidarności rolniczej – pierwszej po wojnie niezależnej organizacji wiejskiej. W piątkowych (19 marca) uroczystościach rocznicowych w Bydgoszczy uczestniczyli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
- Relacja online z oficjalnego konta prezydenta RP w serwisie społecznościowym
- Relacja online z oficjalnego konta prezydenta RP w serwisie społecznościowym
- Program uroczystości
– Naród, który nie pamięta o swojej historii, nie jest godzien istnienia. Chylimy czoła przed tymi, którzy 40 lat temu przeciwstawili się ówczesnej władzy w imię walki o lepszą Polskę. To oni położyli fundamenty przemian społecznych i gospodarczych w naszym kraju. To dzięki nim żyjemy w wolnej, demokratycznej Polsce – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Gospodarzami uroczystości byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, szefowie regionalnych struktur związku zawodowego Solidarność Leszek Walczak i Tomasza Jeziorek oraz dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon. Otworzyła je celebrowana przez biskupa Jana Tyrawę msza w bydgoskiej katedrze, w której uczestniczył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Po niej odbyła się ceremonia złożenia przez głowę państwa i szefa rządu kwiatów pod tablicą poświęconą wydarzeniom Bydgoskiego Marca. Wieńce z biało-czerwonych kwiatów pod tablicą złożyli też marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i parlamentarzyści regionu. W południe rozpoczęła się oficjalna uroczystość w Urzędzie Wojewódzkim, z ceremonią wręczenia przez prezydenta RP odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom i prezentacją wydanej przez samorząd województwa książki ks. Michała Damazyna „Syn bohaterskiego miasta Bydgoszczy – Jan Michalski”. Wśród odznaczonych jest Jan Rulewski, jeden z bohaterów Bydgoskiego Marca’81, później wieloletni parlamentarzysta RP (zdjęcie czołówkowe).
16 marca 1981 roku, podczas trwającego od Sierpnia’80 karnawału Solidarności, nielegalna wówczas jeszcze Solidarność chłopska ogłosiła strajk okupacyjny jednego z budynków publicznych w Bydgoszczy w proteście przeciw decyzji komunistycznych władz o braku zgody na rejestrację jej struktur. Postulaty strajkujących ogłosiła 19 marca na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegacja Solidarności, której przewodził Jan Rulewski, wówczas przewodniczący bydgoskich struktur związku. Solidarnościowi działacze, w tym sam Rulewski, zostali wówczas pobici przez interweniujące oddziały milicji. Brutalna akcja milicyjna, która wstrząsnęła opinią publiczną w całym kraju, spowodowała kryzys polityczny grożący niekontrolowanym wybuchem społecznym, który został ostatecznie zażegnany m.in. dzięki mediacji hierarchów Kościoła katolickiego. W ich wyniku władze zgodziły się na rejestrację Solidarności rolniczej, co nastąpiło 12 maja 1981.
Zobacz też Bydgoski Marzec’81 – pamiętamy!
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
16 marca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2021 r.