Aktualności

Prace przy konserwacji elewacji prezbiterium i korpusu kościoła św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Prace przy konserwacji elewacji prezbiterium i korpusu kościoła św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Prace w zabytkach: dachy, elewacje, wnętrza

Trwa sezon prac restauratorskich i remontów konserwatorskich w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. W tym roku samorząd województwa przeznaczył 10 milionów złotych na realizację ponad 200 tego rodzaju przedsięwzięć.

 

– Wsparcie na odnawianie zabytków przekazujemy od lat, są to znaczne kwoty. Co istotne, chodzi nie tylko o znane wszystkim zabytki z najwyższej półki, ale także skromne kościółki w niewielkich wsiach. Wspólnie z właścicielami i administratorami tych obiektów działamy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Środki Urzędu Marszałkowskiego są głównym źródłem wsparcia na realizację prac konserwatorskich i robót budowlanych w zabytkowych obiektach naszego regionu. Od 2009 roku w ramach realizacji partnerskiego projektu samorządu województwa ponad 70 milionów złotych trafiło na ponad tysiąc tego typu przedsięwzięć, od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki. Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z RPO rozdysponowaliśmy na realizację projektów indywidualnych, między innymi w zabytkach Chełmna, Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy i Torunia, Włocławka i Grudziądza.

 

Podczas czerwcowych obchodów Święta Województwa osoby szczególnie zaangażowane w marszałkowski program restauracji zabytków – proboszczowie parafii, liderzy zgromadzeń zakonnych, dyrektorzy instytucji kulturalnych, prezydenci miast i burmistrzowie gmin, działacze pozarządowi i szefowie instytucji funkcjonujących w zabytkowych obiektach – odebrali specjalne certyfikaty z podziękowaniami za opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu (więcej). Co roku przyznajemy też medale Medale Hereditas Saeculorum, wyróżniając dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów (więcej).

 

Marszałkowskie wsparcie na prace w zabytkach niejednokrotnie pomogło ocalić cenne obiekty zagrożone zniszczeniem. Tak było między innymi w przypadku neorenesansowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałdowie w gminie Pruszcz, drewnianego kościoła św. Michała Archanioła w Siedlimowie w gminie Jeziora Wielkie oraz częściowo zniszczonego w pożarze kościoła św. Doroty w Rogowie w gminie Żnin.

 

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2017 roku zakończył się w grudniu. Na przygotowanej przez zarząd województwa i przyjętej przez sejmik liście dotowanych zadań znalazły się w sumie 204 przedsięwzięcia. Wiele z nich to kolejne etapy projektów rozpoczętych w poprzednich latach. Oprócz remontów, dotyczących na przykład naprawy cieknących dachów w budynkach kościelnych, nie brakuje też projektów z zakresu renowacji, odnowy i konserwacji fresków czy ołtarzy.

 

W 2017 roku wsparcie trafiło między innymi na kolejny etap konserwacji elewacji kościoła św. Andrzeja w Koronowie, kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym kościoła farnego Wniebowzięcia NMP w Chełmnie, konserwację instrumentu organowego w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, kolejny etap konserwacji elewacji koszar szyjowych w toruńskim Forcie IV im. Żółkiewskiego oraz prace konserwatorskie przy budynku Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

 

Lista wszystkich dotacji

 

Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która w 2014 roku przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra. Samorząd województwa, który ochronie zabytków poświęca tak wiele uwagi, przyznaje też najlepszym w tej sferze własne wyróżnienia, Medale Hereditas Saeculorum.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 sierpnia 2017 r.

 

zabytki_01_01zabytki_01_02zabytki_01_03zabytki_01_04zabytki_02_01zabytki_02_02zabytki_03_01zabytki_03_02zabytki_03_03zabytki_04_01zabytki_04_02zabytki_05_01zabytki_05_02zabytki_05_03