Aktualności

Uroczystość z okazji 15-lecia ZAZ-u w Drzonowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczystość z okazji 15-lecia ZAZ-u w Drzonowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Praca i rehabilitacja: 15-lecie ZAZ-u w Drzonowie

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w uroczystym spotkaniu z okazji 15 lat działalności Zakładu Aktywności Zawodowej w Drzonowie (powiat chełmiński) i oficjalnym otwarciu kompleksowo zmodernizowanego ośrodka „Nad jeziorem” w Chełmnie.

 

– Zakłady aktywności zawodowej są skuteczną formą prowadzenia rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością oraz dają szansę na przygotowanie do samodzielnego i aktywnego życia. Dziękuję za państwa zaangażowanie i życzę, aby kolejne lata przynosiły dalszą satysfakcję z wypełniania tak ważnej dla społeczeństwa misji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Jubileuszowe gratulacje gospodarz województwa złożył na ręce dyrektora Zakładu Aktywności Zawodowej w Drzonowie Katarzyny Lubańskiej, wiceprzewodniczącej sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

 

ZAZ w Drzonowie rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. Zatrudnionych jest tu 47 osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień są wspierane przez 17 osób personelu. Zakład opiera swoją działalność m.in. na usługach stolarskich, produkcji wyrobów z papieru i tektury, tworzeniu rękodzieła oraz usługach gastronomicznych i hotelarskich. Pracownicy uczestniczą także w zajęciach rehabilitacyjnych.

 

Lista zakładów aktywności zawodowej w Kujawsko-Pomorskiem

 

W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje dziewięć ZAZ-ów współfinansowanych z będących w dyspozycji samorządu województwa środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracują tam osoby z niepełnosprawnościami, niezdolne do pracy na rynku otwartym i często dotknięte długotrwałym wykluczeniem społecznym. W tych miejscach zatrudnienia całość wypracowanego dochodu przeznacza się na realizację misji społecznej oraz zawodową rehabilitację zatrudnionych, pod opieką i nadzorem wykwalifikowanego personelu. Działania te mają na celu przywrócenie sprawności do wykonywania obowiązków zawodowych i docelowo – znalezienie zatrudnienia poza zakładem. W zakładach aktywności zawodowej w naszym regionie zatrudnionych jest łącznie ponad 430 osób z niepełnosprawnościami.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2024 r.