Poznaj dziedzictwo kulturowe Borów Tucholskich w Tleniu
Pasjonatów historii i wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kulturowym Borów Tucholskich zapraszamy 15 lipca (piątek) do Wdeckiego Parku Krajobrazowego na promocję wydawnictwa „Historia regionu źródłem pisana. Część II”. Wydarzenie odbędzie się w nowo otwartym Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu.
„Historia regionu źródłem pisana. Część II” to zbiór materiałów stworzonych przez pokolenia borowiaków, dla których las, jeziora, rzeki, łąki śródleśne były i są częścią życia. Złożyły się na nią stare fotografie, mapy, dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych.
– Materiały zawarte w książce są dobrym uzupełnieniem warsztatów prowadzonych przez pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Pokazują niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe Borów Tucholskich. Pozwalają zrozumieć zmiany zachodzące przez lata w otoczeniu przyrodniczym – jak kształtował je człowiek i jak zareagowała na nie przyroda – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.
Dziedzictwo kulturowe Wdeckiego Parku Krajobrazowego-promocja książki ,,Historia regionu źródłem pisana. Część 2”:
data: 15.07.2022 (piątek), godz. 17
miejsce: Centrum Czynnej ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego
w Tleniu, ul. Bydgoska 6.
Inne publikacje Wdeckiego parku krajobrazowego (m.in. prezentujące historię Elektrowni wodnych Żur i Gródek, czy też ,,Historia regionu źródłem pisana. Część I”) dostępne są w wersji elektronicznej tutaj.
Miejsce organizacji spotkania-Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu, to najnowsza placówka, o jaką wzbogaciły się kujawsko-pomorskie parki krajobrazowe. Oficjalnie otwarto ją w kwietniu tego roku z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego. Centrum umożliwia pracownikom parku prowadzenie działalności edukacyjnej w komfortowych warunkach. Stanowi też zaplecze kulturalne dla mieszkańców -z części edukacyjnej budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim korzysta również sołectwo Tleń. Piętro obiektu to baza noclegowa dla uczestników kilkudniowych warsztatów bądź pracowników naukowych, którzy przyjadą do Tlenia prowadzić badania. obiektu Łączna powierzchnia użytkowa budynku to blisko 680 m². Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (więcej).
Wdecki Park Krajobrazowy powstał w 1993 roku i jest nazywany bramą Borów Tucholskich. Wraz z otuliną zajmuje ponad 23 tysiące hektarów powierzchni. Duże zróżnicowanie terenu, wiele jezior i rzek, bogactwo gatunków zwierząt i roślin czynią tereny parku idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe. Znajduje się tu 5 rezerwatów przyrody, a bogactwo flory i fauny parku można poznawać m.in. na trasie kilku ścieżek dydaktycznych, z których każda jest poświęcona innym walorom przyrodniczym (więcej).
Na terenie Kujawsko-Pomorskiego leży 10 parków krajobrazowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa. Są to:
- Wdecki Park Krajobrazowy,
- Brodnicki Park Krajobrazowy,
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
- Krajeński Park Krajobrazowy,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia,
- Tucholski Park Krajobrazowy,
- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą trzy parki:
- Chełmiński Park Krajobrazowy,
- Nadwiślański Park Krajobrazowy,
- Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.
Wdecki Park Krajobrazowy
Biuro Prasowe Urzędu marszałkowskiego
14 lipca 2022 r.