Chłop, polityk, patriota – wystawa w Urzędzie Marszałkowskim
Rok 2024 jest w naszym kraju Rokiem Wincentego Witosa. Obchodzimy 150. rocznicę urodzin tego wybitnego polityka i przywódcy ruchu ludowego, jednego z ojców odrodzonej w 1918 roku niepodległej Polski. W poniedziałek (18 marca) w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz senator Ryszard Bober otworzyli wystawę „Wincenty Witos 1874–1945”.
– „Chłop potęgą jest i basta!” – tak w „Weselu” mówił Stanisław Wyspiański, a Wincenty Witos udowodnił swoim życiem, że chłop potęgą jest – mówiła podczas uroczystego otwarcia wystawy przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.
– Ta ekspozycja poświęcona jest człowiekowi, który dobrze zapisał się na kartach polskiej historii. Ta symboliczna wystawa niech nam przypomni nie tylko postać Wincentego Witosa, ale też sprawę chłopską – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Trzykrotny polski premier urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w Małopolsce, w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, posłem na galicyjski Sejm Krajowy i do austriackiej Rady Państwa (Reichsratu). Nigdy nie odciął się od chłopskich korzeni; uważa się, że to on obudził świadomość narodową polskich chłopów. Do dziś pozostaje niekwestionowanym autorytetem dla związanych w polską wsią działaczy społecznych i polityków.
Zobacz też: Uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa
Po otwarciu wystawy, na początku poniedziałkowej (18 marca) sesji sejmiku, prof. Mirosław Golon z Katedry Historii XIX i XX wieku i Historii Najnowszej na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygłosił prelekcje „Ojciec niepodległości z polskiej wsi, najwybitniejszy przywódca najliczniejszej grupy społecznej – Wincenty Witos 1874–1945”.
Zobacz też: Ostatnia merytoryczna sesja sejmiku
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
18 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2024 r.