Podsumowaliśmy XII Marszałkowski Bal Dobroczynny
Rekordową kwotę 735 tysięcy złotych zebraliśmy podczas dwunastego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Pieniądze trafią na konta instytucji pomocowych w regionie: Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski), Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) i Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu. Pieniądze wesprą także niepełnosprawnych z Ukrainy, którzy są pod opieką naszego ośrodka oraz polskie misje niosące pomoc potrzebującym w Boliwii, Zambii i na Kubie, wesprzemy także kilkunastu beneficjentów minionych edycji balu.
W czwartek (28 marca) odbyła się konferencja podsumowująca wydarzenie. Wzięli w niej udział marszałek Piotr Całbecki, Dagna Całbecka oraz przedstawiciele tegorocznych beneficjentów: siostra Jana Majewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Grabiu, siostra Katarzyna Maciejewska, dyrektor Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie i dyrektor Hospicjum Nadzieja w Toruniu Aleksandra Ruszczak.
– Dziękuję darczyńcom za hojność. Osiągnęliśmy niesamowity wynik. Zebrana kwota pozwoli nam pomóc organizacjom, którym pieniądze są bardzo potrzebne – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
– Robicie wspaniałe rzeczy. Takie instytucje i takich ludzi należy wspierać – dodała Dagna Całbecka. – Dziękuję również tym, którzy pracowali przy organizacji balu. Im również należą się brawa.
Na konto Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski) prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety trafi 100 tys. złotych. Pod opieką placówki przebywają niepełnosprawni intelektualnie oraz z niepełnosprawnością sprzężoną.
Dochód z balu wesprze także Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski), prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie, a potrzebują opieki i wsparcia, otrzymają 100 tys. złotych.
Beneficjentem balu było także toruńskie Hospicjum dla Dzieci Nadzieja, prowadzone przez Fundację Społeczno-Charytatywną „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, które sprawuje opiekę medyczną, pielęgniarską i farmakologiczną nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Na konto fundacji trafi 100 tys. złotych.
Ośrodek dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy otrzyma 50 tys. złotych. Ponadto po 25 tys. złotych trafi do dwunastu beneficjentów z lat poprzednich, po 20 tys. zł trafi do misji zagranicznych w Zambii, Boliwii i Kubie.
Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się 20 stycznia. Uczestniczyło w nim ponad 200 par. Wśród licytowanych przedmiotów była praca trzynastoletniej Julii Pokornieckiej ze szkoły w Przysieku nadesłana na marszałkowski konkurs plastyczny „Gęś w kosmosie”. W cichej licytacji uzyskała 20 tys. zł.
XII Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:
- suma środków zebranych podczas balu to 735 tys. złotych,
- dochód z tegorocznej imprezy trafi do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski), Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) i Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu
- ponad 130 darczyńców przekazało na licytację około 200 przedmiotów
- najdroższym wylicytowanym przedmiotem (120 tys. złotych) był Zimowy pejzaż Eligiusza Wacława Baranowskiego
Podsumowanie balu – ciekawostki i liczby
Czytaj także:
- XII Marszałkowski Bal Dobroczynny (fotorelacja)
- Dobro wraca ze zdwojoną siłą
- Ponad 200 par na Marszałkowskim Balu Dobroczynnym
- Marszałkowski Bal Dobroczynny po raz dwunasty
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
28 marca 2024 r.