Pietrkiewicz – Polak, Brytyjczyk, pisarz, tłumacz
W Szpetalu Górnym w powiecie włocławskim i we Włocławku, a potem w Toruniu, Skępem w powiecie lipnowskim i Fabiankach w powiecie włocławskim odbyły się (6-10 października) wojewódzkie obchody setnej rocznicy urodzin Jerzego Pietrkiewicza, zmarłego na emigracji w Wielkiej Brytanii wybitnego poety, prozaika i eseisty, który urodził się w niewielkiej miejscowości pod Włocławkiem. W grudniu w Bydgoszczy mocny akcent muzyczny: światowa prapremiera „To Holy Mother of Skępe” Andrzeja Panufnika i Roksany Panufnik.
- Pietrkiewicz, brytyjski pisarz spod Włocławka
- Stanowisko sejmiku województwa w sprawie uczczenie 100. rocznicy urodzin pisarza
– Pietrkiewicz, choć w naszym kraju jego twórczość jest mało znana, to w literaturze postać wybitna i ceniona. Autor napisanych po angielsku powieści i wydanych po polsku tomów wierszy był także mistrzowskim tłumaczem poezji, w tym twórczości Karola Wojtyły. Nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i religii, w której został wychowany. Czcimy pamięć wielkiego rodaka, krajana rodem z Kujaw, ale też wykorzystujemy jego spuściznę do promocji naszego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Uroczystości otworzyły ceremonia złożenia kwiatów na grobie Pietrkiewicza, oficjalne spotkanie w Browarze B we Włocławku oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej we włocławskim Zespole Szkół Katolickich (6 października). Samorząd województwa reprezentowała członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.
7 października w Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu odbyła się premiera surrealistycznego dramatu „Scena ma trzy ściany” ze skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi w roli głównej, napisanej przez naszego bohatera w 1950 roku. Po spektaklu w toruńskim Muzeum Uniwersyteckim miały miejsce promocja wydanej w Polsce po raz pierwszy autobiografii pisarza oraz poświęconej mu historycznej pracy naukowej, a następnie wernisaż wystawy, na której zgromadzono rękopisy i maszynopisy jego utworów, pierwsze wydania, korespondencję z Janem Pawłem II, rzeczy osobiste. Dzień później naukowcy i miłośnicy jego twórczości spotkali się na poświęconej Pietrkiewiczowi konferencji naukowej. 9 października w sanktuarium Matki Boskiej Skępskiej w Skępem w powiecie lipnowskim, Pietrkiewiczowi w hołdzie, wystąpili Capella Bydgostiensis oraz soliści (na program złożyły się utwory Bacha, Haendla, Purcela, Charpentiera i Panufnika. 10 października w Fabiankach miały miejsce dwa wydarzenia: otwarcie poświęconej pisarzowi wystawy w gminnej bibliotece i uroczystości w szkole, której jest patronem.
9 grudnia w Filharmonii Pomorskiej prawdziwa gratka dla kulturalnych bywalców – symfoniczna modlitwa „To Holy Mother of Skępe” („Do Matki Świętej Skępskiej”) Roksany Panufnik i wielkiego Andrzeja Panufnika z recytacjami wiersza Jerzego Pietrkiewicza.
Organizatorami są samorząd województwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji i Jerzy Pietrkiewicz Education Foundation. Patronat honorowy objął marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
6 października 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2016 r.