Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim
Sto lat temu, na początku 1919 roku na terenach historycznej Wielkopolski, a także Kujaw Zachodnich, Pałuk i Krajny odbywały się główne walki Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w miastach naszego regionu Kcyni, Szubinie, Żninie i Mogilnie w piątek i sobotę (11 i 12 stycznia) odbyły się uroczystości rocznicowe. Obchody są częścią ogłoszonego przez sejmik województwa kujawsko-pomorskiego Roku Powstania Wielkopolskiego.
– Ten zwycięski zryw, u którego podstaw leżały poczucie tożsamości narodowej, solidarność i oparcie w solidnym, nowoczesnym zapleczu gospodarczym, przesądził o powrocie do macierzy znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Chwała powstańcom, chwała bohaterom! To dzięki nim w naszym regionie z dumą świętujemy stulecie odzyskania niepodległości i mówimy dziś po polsku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Pierwsza wojna światowa i upadek mocarstw zaborczych otworzyły Polsce drogę do niepodległości, ale sprawa granic, przede wszystkim zachodniej i północnej granicy Rzeczypospolitej, pozostawała otwarta aż do ustaleń traktatu wersalskiego. Powstanie, które szybko uzyskało solidne zaplecze organizacyjne i materialne, było decydujące dla ich korzystnego dla Polaków wyznaczenia.
Uroczystości w Kcyni odbyły się w piątek (11 stycznia) – w programie znalazło się odsłonięcie okazjonalnego muralu oraz koncert Tomka Kamińskiego i chóru Nadzieja z Nakła nad Notecią. Również w piątek w Mogilnie odbyło się odsłonięcie Pomnika Powstańca Wielkopolskiego obok budynku magistratu. Tego samego dnia świętowano w Żninie. W programie znalazły się wręczenie okolicznościowych medali, złożenie wieńców na mogile Powstańców Wielkopolskich, inscenizacja historyczna oraz msza św.
W sobotę (12 stycznia) 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego świętowali szubinianie. Tego dnia odbyły się msza św. w kościele św. Małgorzaty, złożenie kwiatów pod pomnikiem-mogiłą Powstańców Wielkopolskich, a także spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenon Erdmanna. Podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył placówce, gromadzącej pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim, okolicznościowy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po spotkaniu na szubińskim rynku odbyła się rekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 stycznia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2019 r.