Aktualności

Uroczystości z okazji 105. rocznicy wyzwolenia Żnina fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Uroczystości z okazji 105. rocznicy wyzwolenia Żnina fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Pamiętamy o powstańcach wielkopolskich

Bohaterom powstania wielkopolskiego, Marcelemu Cieślickiemu i Konradowi Golniewiczowi, zostały poświęcone dwie nowe tablice pamiątkowe – Kamienie Bohaterów – w żnińskiej Alei Bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Podczas uroczystości w rocznicę wyzwolenia Żnina w 1919 roku samorząd województwa reprezentował wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa.

 

Powstańcy wielkopolscy wyzwolili Żnin 11 stycznia 1919. W rocznicę tego wydarzenia lokalna społeczność upamiętnia uczestników zwycięskiego zrywu w wyznaczonej przez kamienie z wyrytymi na nich nazwiskami honorowej Alei Bohaterów Powstania Wielkopolskiego. W ceremonii odsłonięcia kamieni Marcelego Cieślickiego i Konrada Golniewicza uczestniczył wczoraj (11 stycznia) wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa.

 

Marceli Leon Cieślicki (1895-1942) brał udział m.in. w walkach o Żnin 1 i 11 stycznia 1919 roku i pod Szubinem 8 stycznia 1919 roku. Konrad Eugeniusz Jan Golniewicz (1878-1944) dowodził jednym z oddziałów wyzwalających Żnin 11 stycznia 1919 roku, później dowodził czwartym (kcyńskim) odcinkiem frontu północnego, a po powstaniu pozostał w zawodowej służbie wojskowej.

 

Uczestnicy wczorajszych uroczystości wzięli też udział w mszy w kościele św. Floriana i w akademii patriotycznej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, złożyli też kwiaty pod obeliskiem upamiętniających powstańców.

 

Celem powstania, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, było przyłączenie Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego. Walki szybko przeniosły się na resztę ziem historycznej Wielkopolski. Jedne z najcięższych walk toczyły się w północno-wschodniej Wielkopolsce, na terenie ówczesnych powiatów żnińskiego i szubińskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 stycznia 2024 r.