Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces
Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie po restaurację dzieł sztuki – samorząd województwa od 15 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Tegoroczne rekordowe wsparcie wyniosło 30 mln złotych. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in. prace konserwatorskie elewacji kościoła Trójcy Świętej w Działyniu (powiat golubsko-dobrzyński) i kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Rypinie oraz polichromii ściennych w kościele św. Mikołaja Biskupa w Pieraniu (powiat inowrocławski).
– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy konsekwentnie wspierać ich działania – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wyniosło blisko 400 tysięcy złotych. Wśród 211 wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.
Lista dotacji z podziałem na powiaty
Prace dofinansowane w tegorocznej edycji to między innymi:
- remont konserwatorski elewacji kościoła Trójcy Świętej w Działyniu (powiat golubsko-dobrzyński) z drugiej połowy XVI w. – etap V
- kontynuacja i zakończenie prac konserwatorskich i restauratorskich w kościele Nawiedzenia NMP w Oborach (powiat golubsko-dobrzyński)
- konserwacja elewacji kościoła św. Bartłomieja w Rogowie (powiat rypiński)
- remont elewacji kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Rypinie
- konserwacja polichromii ściennych kościoła św. Mikołaja Biskupa w Pieraniu (powiat inowrocławski) – etap III.
Czytaj także: Program ochrony zabytków: mamy się czym pochwalić
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
10 maja 2023 r.