Aktualności

80.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Inowrocławiu, fot. Bartosz Czaplicki
80.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Inowrocławiu, fot. Bartosz Czaplicki

Oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia w całym regionie odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczył w obchodach rocznicowych w Bydgoszczy, wicemarszałek Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski we Włocławku, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa w Inowrocławiu, sekretarz województwa Marek Smoczyk w Toruniu.

 

Toruńska uroczystość patriotyczna, na którą zaprosili marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Paweł Gulewski, dowódca Garnizonu Toruń płk Roman Piotrowski i prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy odbyła się pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej w Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski. Poprzedziła ją barykada powstańcza na terenie zielonym parku przygotowana przez Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe. W programie m.in. wystawa fotograficzna „Polskie Państwo Podziemne”, szycie opasek powstańczych, druk ulotek powstańczych oraz ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia powstańców. Obchody zwieńczyła projekcja filmu „Zakazane piosenki” w kinie CSW.

 

W południe kwiaty złożone zostały także pod pomnikiem Powstania Warszawskiego u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej w Bydgoszczy. Po nabożeństwie w kościele NMP Królowej Pokoju zebrani przemaszerowali na Stary Rynek, gdzie odbyła się dalsza część oficjalnych uroczystości. W obchodach uczestniczyła także radna województwa Anna Niewiadomska.

 

Hołd poległym powstańcom złożyli również mieszkańcy Włocławka. O Godzinie „W” zabrzmiały dźwięki syren. W parku im. Władysława Łokietka odbył się koncert piosenek powstańczych, a na odwiedzających czekały dwie okolicznościowe wystawy.

 

W Inowrocławiu uroczystości odbyły się przy obelisku poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej na Skwerze Sybiraków. Zapłonęły znicze, odczytany został apel pamięci, a delegacje złożyły kwiaty. Zobacz Mieszkańcy Inowrocławia uczcili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 

Gospodarz województwa przesłał listy i symboliczne upominki trojgu związanym z naszym regionem powstańcom warszawskim – pani Urszuli Tauer, pani Krystynie Majczyńskiej i panu Stanisławowi Malkiewiczowi. „Nigdy bowiem dość słów uznania oraz podziwu dla odwagi i niezłomności tych, którzy toczyli bój o naszą wolność – ludzi, którzy swoją postawą dają nam wspaniały wzór najwyższych moralnych wartości, przykład hartu ducha oraz niebywałej determinacji w walce ze złem. Dlatego dziękuję, że w trudnych chwilach próby nie pozostała Pani obojętna. Dziękuje za Pani walkę i poświęcenie, o których nigdy nie zapomnimy! ” – czytamy w liście adresowanym do major Urszuli Tauer ps. Ala, która podczas powstania była łączniczką i kurierką V Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Ta komórka odpowiadała za łączność operacyjno-techniczną, planowanie i odbiór zrzutów oraz służbę kurierską.

 

W przededniu rocznicy wybuchu Powstania pani Krystyna Majczyńska odeszła. Podczas uroczystości z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą została odznaczona marszałkowskim Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Powstanie Warszawskie było heroicznym zrywem przeciwko niemieckim hitlerowskim okupantom, zorganizowanym przez Armię Krajową i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni (upadło 2 października). Zginęło 16 tysięcy bojowników i 150-200 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. Kapitulacja odbyła się na warunkach honorowych, po negocjacjach, powstańcy uzyskali status jeńców wojennych. Po wysiedleniu warszawiaków Niemcy zrównali stolicę z ziemią – Warszawa była najbardziej zniszczonym miastem II wojny światowej. Choć nie osiągnęło celów wojskowych ani politycznych, Powstanie Warszawskie dla pokoleń Polaków pozostaje symbolem patriotyzmu i męstwa w walce o niepodległość.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 sierpnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 sierpnia 2024 r.