Nowy przystanek kolejowy w Grudziądzu
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, wiaty dla pasażerów i stojaki dla rowerów – tak będzie wyposażony nowy zlokalizowany między przystankami Grudziądz Mniszek i Grudziądz Przedmieście (linia kolejowa 207) przystanek kolejowy Grudziądz Rządz, który od 1 września ułatwi pasażerom podróż w kierunku Torunia i centrum miasta. To trzeci nowy przystanek na terenie Grudziądza, z którego skorzystają mieszkańcy.
Rozkład jazdy przystanku Grudziądz Rządz.
Od kilku miesięcy na trasie do Malborka funkcjonuje przystanek Grudziądz Tuszewo (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), a od lutego tego roku pasażerowie podróżujący w kierunku Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy korzystają z przystanku Grudziądz Śródmieście (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice). Również w tym roku zakończą się prace związane z budową nowego dojścia do przystanku Grudziądz Mniszek i w miejscu wysłużonej kładki nad torami pojawi się bezpieczne przejście w poziomie szyn.
Dzięki naprawie nasypu kolejowego w okolicach Gorzuchowa podróż z Grudziądza do Torunia potrwa ok. 65 minut. Samorząd województwa utrzymuje na tej trasie 14 par pociągów dziennie.
To niejedyne inwestycje kolejowe w naszym regionie. Od ubiegłego roku funkcjonuje też nowy przystanek Tuchola Rudzki Most. Także w ubiegłym roku odnowiony został przystanek Grzybno (powiat chełmiński), a w tym roku przystanek Bydgoszcz Zachód. Trwają również prace remontowe peronów we Włocławku i Nakle nad Notecią (wraz z przedłużeniem przejścia podziemnego). Planowana jest budowa nowego przystanku w miejscowości Trzeciewnica (powiat nakielski).
Województwo kujawsko-pomorskie konsekwentnie finansuje kolejowy transport publiczny. Z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) poprzedniej perspektywy (2014-2020) sfinansowaliśmy projekt dotyczący rewitalizacji infrastruktury kolejowej na linii 207 (na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża). Warta blisko 180 milionów złotych modernizacja linii 207 pozwala składom kolejowym rozwijać prędkość do 120 kilometrów na godzinę (pociągi pasażerskie) i 80 km/godz. (pociągi towarowe).
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego na przewozy pasażerskie w regionie płaci przewoźnikom Arriva RP i Polregio rocznie 142 miliony złotych oraz kolejne 28 milionów złotych PKP PLK za dostęp do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowej. Łącznie to ponad 171 milionów złotych.
Zobacz: Kolej w regionie – nowoczesna i wygodna
Od 5 października wprowadzamy też poranne połączenie weekendowe z Bydgoszczy do Torunia, które umożliwi studiującym w trybie zaocznym dojazd na zajęcia. Ponadto w 2025 roku uruchomimy pociągi Bydgoszcz-Ciechocinek i Toruń-Ciechocinek.
Zobacz też:
- Inwestujemy w kolej – bo trzeba i warto
- Rewitalizacja linii kolejowej Toruń-Chełmża na ostatniej prostej
- Konsekwentnie stawiamy na kolej
- Transport kolejowy
- Ponad 4 mln pasażerów naszych kolei regionalnych
Budowa przystanku Grudziądz Rządz jest realizowana przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe za około 2,5 mln zł netto ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
29 sierpnia 2024 r.