Noc muzeów: wystawy, koncerty, spektakle
Cztery wojewódzkie jednostki kultury – Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Galeria Wozownia oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w sobotni (14 maja) wieczór otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających. To wszystko w ramach dorocznej, międzynarodowej akcji „Noc Muzeów”.
Teatr Muzyczny w Toruniu zaprosił na zwiedzenie Pałacu Dąmbskich, wystawę prac ceramicznych, rzeźbiarskich i malarskich Kazimierza Kalkowskiego oraz fragmenty prób do zbliżających się premier teatru: „Jutro będzie za późno” i „Tajemnica Tomka Sawyera”. Na zakończenie zabrzmiała piosenka autorska w wykonaniu Joanny Czajkowskiej-Zoń.
W Muzeum Etnograficznym w Toruniu „Noc muzeów” odbyła się pod hasłem „Słodka gatka-szmatka”. W programie znalazł się wernisaż wystawy „Mądrości i gadki z kuchennej makatki”, na którą składa się ponad sto makatek (tkanina dekoracyjna, służąca do zawieszania na meblach, bądź na ścianach) z różnych części Europy oraz finisaż ekspozycji „Burak z cukrem. Historia i konteksty”.
Galeria Wozownia dla zwiedzających przygotowała oprowadzanie po VII Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego „Rysować naturalnie”, a także kiermasz, na którym można było zakupić wybrane albumy po bardzo atrakcyjnych cenach.
Włocławskie muzeum zaprosiło na zwiedzanie ekspozycji czasowych „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”, „Stanisław Czajkowski (1878-1954). Malarstwo” i „Początki. Stąd wyszliśmy – Grupa Kujawska 1952–1976” oraz wystaw stałych „Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego (1927-2008)”, „Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865-1945)”, „Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku”, a także warsztaty plastyczne „Podniebne lampiony”, pokazy, konkursy i degustacje.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 maja 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2016 r.