Nasi młodzi naukowcy powalczą o laury E(x)plory
Znamy finalistów Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory, który w miniony piątek (13 kwietnia) odbył się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Młodzi naukowcy z całego kraju walczyli o miejsca w ogólnopolskim finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który w październiku odbędzie się w Gdyni. Spośród 30 zgłoszonych do konkursu projektów jury pod przewodnictwem Macieja Krużewskiego, prezesa Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji, skierowało do finałowej rozgrywki dziewięć projektów, w tym trzy z naszego regionu.
Wśród młodych naukowców, którzy rywalizować będą w Gdyni o podium i liczne nagrody, między innymi stypendia na rozwój projektów (w wys. 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł), wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe i udział w programach stażowych i mentorskich, znalazł się między innymi Jan Paczkowski z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy, który zaprezentował projekt „BrailleView”, czyli czytnik skali szarości dla niewidomych. Jest to urządzenie, które za pomocą wibracji może symulować natężenie skali szarości. Czujniki założone na palcach miałyby pozwolić osobom niewidomym na zrozumienie kształtów za pomocą bodźców wywoływanych przez drgania.
Po raz kolejny do Gdyni pojadą także Dorian Żarna i Wiktor Kuś, również z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy. Zaprezentowali oni udoskonalony projekt innowacyjnego modułu napędowego, który mógłby zastąpić w pojazdach silniki spalinowe oraz być konkurencją dla napędów ekologicznych. W przeciwieństwie do przekładni mechanicznej silnik elektryczny jest tu połączony z osią pojazdu za pośrednictwem cieczy, mieszaniny wody z gliceryną, dzięki czemu moduł staje się wydajniejszy. Opiekunką naukową obu wspomnianych projektów jest Kamilla Tuzińska z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy.
Trzecim projektem, który reprezentować będzie nasze województwo podczas finału krajowego w Gdyni, jest łazik marsjański autorstwa zespołu w składzie Bartosz Multan i Jakub Leśniewski z Technikum nr 4 we Włocławku. Jest to projekt powstały przede wszystkim w celach edukacyjnych. Zamiarem autorów było stworzenie platformy mobilnej, na wzór tworzonych na konkursy w rodzaju University Rover Challenge, by zmierzyć się z napotykanymi przez konstruktorów i programistów przy takich projektach problemami technicznymi. Opiekunem naukowym zespołu jest Jarosław Dąbrowski.
Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat, promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a współgospodarzem etapu regionalnego samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas otwarcia Regionalnego Festiwalu Naukowego w Bydgoszczy samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Lista dziewięciu projektów, które otrzymały akredytację do finałowych rozgrywek:
- Konrad Oborski, Maciej Bachurzewski, Mikołaj Kasabuła – projekt „Zośka”
- Agnieszka Ostrowska, Zuzanna Głowacka, Agnieszka Ostrowska – projekt „reThink”
- Jan Paczkowski – projekt „BrailleView – czytnik skali szarości dla niewidomych”
- Dorian Żarna, Wiktor Kuś – projekt „Innowacyjny Moduł Napędowy”
- Anita Szepelska, Julia Borowicz – projekt „Porównanie właściwości antyoksydacyjnych wybranych rodzajów miodów – rzepakowego, gryczanego, spadziowego, lipowego”
- Jakub Żukowski – projekt „LogTeamCNC – Maszyna CNC przeznaczona dla placówek edukacyjnych”
- Bartosz Multan, Jakub Leśniewski – projekt „Łazik marsjański”
- Agnieszka Omernik – projekt „Współczynniki w zależności masa-jasność gwiazdy”
- Tycjan Kołecki, Wiktor Forjasz, Paweł Łoziński – projekt „Life Saving Band – opaska wykrywająca choroby naczyniowo-sercowe”
Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Więcej o projektach finałowych na stronie www.explory.pl.
Gabinet Marszałka
17 kwietnia 2018 r.