Kolejny ZAZ wkrótce
We Włocławku powstaje dziewiąty w naszym regionie Zakład Aktywności Zawodowej. W placówce znajdą zatrudnienie 34 osoby niepełnosprawne.
– Zakłady aktywności zawodowej są skuteczną formą prowadzenia rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Dają szansę na przygotowanie do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Wspieranie tego typu placówek, to jedno z zadań samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Choć zajmują się wytwórczością i oferują różnego rodzaju usługi, zakłady aktywności zawodowej nie są zwykłymi firmami i rządzą się innymi mechanizmami niż zwykłe podmioty gospodarcze. Podstawową zasadą jest, że całość wypracowanego dochodu przeznacza się na realizacje misji, czyli społeczną i przede wszystkim zawodową rehabilitację zatrudnionych. Wszystkie ZAZ-y w naszym regionie zatrudniają w sumie ponad 300 osób niepełnosprawnych.
W Kujawsko-Pomorskiem działa już osiem takich placówek:
- w Białych Błotach w powiecie bydgoskim,
- w Brodnicy,
- w Bydgoszczy,
- w Drzonowie w powiecie chełmińskim,
- w Radziejowie,
- w Wąbrzeźnie
- w Tucholi
- w Strzelnie i Przyjezierzu.
Jeszcze w tym roku kolejny ZAZ w naszym regionie powstanie we Włocławku przy ulicy Łęgskiej 20. W placówce znajdą zatrudnienie 34 osoby niepełnosprawne oraz 8 osób obsługi. Zakład prowadzić będzie działalność usługową: pralniczą, krawiecką, parkingową oraz obsługi technicznej szkoleń, seminariów, konferencji i innych imprez okolicznościowych a także wynajem pomieszczeń wraz z wyposażeniem z przeznaczeniem na działalność edukacyjną, kulturalną i sportową. Zakład będzie mógł również podejmować inne rodzaje usług stosownie do potrzeb rynku pracy.
Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe, powstaje także parking. Środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które Urząd Marszałkowski przeznaczył na powstanie instytucji to 3,8 miliona złotych. To ponad 60 procent całkowitych kosztów utworzenia zakładu. Rozpoczęcie działalności ZAZ-u zaplanowano na grudzień.
Czytaj też: Nowy ZAZ w Przyjezierzu
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
5 sierpnia 2016 r.