Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Cecylii Świerskiej, fot. Szymon Zdziebło /tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Cecylii Świerskiej, fot. Szymon Zdziebło /tarantoga.pl dla UMWKP

Jubilatki na medal

Dwie mieszkanki Inowrocławia świętowały niedawno swoje setne urodziny. Z tej okazji przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska odwiedziła nestorki, by złożyć im życzenia i uhonorować najwyższym odznaczeniem wojewódzkim, marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

11 października Cecylia Świerska skończyła sto lat. Nestorka urodziła się w Tupadłach (powiat inowrocławski). Miała dwóch braci i trzy siostry. Rodzice zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa. Ukończyła Szkołę Podstawową w Mątwach. Krótko po wybuchu wojny, pracowała ciężko na gospodarstwie, po czym uciekła przez represjami na Śląsk. Rodzina pani Cecylii doświadczyła przykrych konsekwencji jej ucieczki, ojca za karę zamknięto w areszcie. Gdy sytuacja się ustabilizowała, Cecylia wróciła i pod obcym imieniem i nazwiskiem zamieszkała u swojej cioci.

 

Tuż przez zakończeniem II wojny światowej, 2 kwietnia 1945 roku, wyszła za mąż, za maszynistę Leona Świerskiego, który pracował na kolei do emerytury. Małżeństwo doczekało się czworga dzieci, pięciorga wnuków i ośmiorga prawnuków. W 1951 roku rodzina przeprowadziła się do Inowrocławia. Pani Cecylia zajmowała się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu. Była dużym wsparciem w opiece i wychowywaniu wnuków. Lubi czytać, przyjemność sprawia jej gotowanie, domownicy zawsze mogli liczyć na urozmaicony jadłospis. To kobieta dobrze zorganizowana, sumienna i kreatywna.

 

Setne urodziny obchodziła także 11 października Marta Jadwiga Stolarska, z domu Torgowska. Jubilatka urodziła się w Szadłowicach (powiat inowrocławski). Miała pięcioro rodzeństwa. Ukończyła Zasadniczą Szkołę Zbiorczą w rodzinnej miejscowości. Lubiła się uczyć, osiągała wysokie wyniki, zwłaszcza z matematyki. W czasie wojny trudniła się pracą w gospodarstwie.

 

Wyszła za mąż w 1953 roku, za Stanisława Stolarskiego, kolejarza z zawodu. Małżeństwo doczekało się czterech synów: Michała, Czesława, Janusza i Tomasza, trzech wnuków i pięciu prawnuków. Jubilatka poświęciła się wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu.  Hobbystycznie haftowała i szyła. Piękne haftowane wychodzące spod jej ręki cieszyły się powodzeniem, budziły podziw i z łatwością znajdowały nabywców. Pani Marta to kobieta niezwykle energiczna i optymistycznie nastawiona do życia, uwielbia rozwiązywać krzyżówki i czytać książki. Aktualnie mieszka ze swoim synem w Inowrocławiu.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 października 2023 r.