Jak sięgnąć po wsparcie z Interreg
Spotkanie informacyjne na temat naborów wniosków w programach: Interreg Europa Środkowa oraz Interreg Region Morza Bałtyckiego odbędzie się 25 października w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Może to być już ostatnia szansa na uzyskanie wsparcia z tych programów w latach 2014–2020.
Organizatorami spotkania są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwo Rozwoju. Szczegóły wydarzenia oraz adres są dostępne w załączonym programie.
Transnarodowe programy Interreg Europa Środkowa oraz Interreg Region Morza Bałtyckiego są dostępne dla instytucji publicznych i prywatnych z całej Polski. O dofinansowanie mogą się ubiegać władze regionów, miast, gmin i powiatów, uczelnie państwowe i prywatne, jednostki B+R, instytuty, agencje i parki rozwoju, fundacje, centra doradztwa rolniczego, regionalne biura planowania przestrzennego, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i inne instytucje (warunek: osobowość prawna).
Wielu polskich partnerów już odnosi korzyści z udziału w międzynarodowych projektach. Wśród beneficjentów są m.in. Instytut Logistyki i Magazynowania z Poznania, Główny Instytut Górnictwa z Katowic, Instytut Włókiennictwa z Łodzi, Miasto Jaworzno, uczelnie z Krakowa, Wrocławia, agencje, fundacje i centra rozwoju z Opola, Warszawy, Bielska-Białej, Lubelszczyzny, klaster Lifescience, szpital im. Jana Pawła II z Krakowa, przedsiębiorstwa wodociągowe z Katowic i Gdańska i inni. Polscy partnerzy uczestniczą we wspólnym planowaniu, wymianie doświadczeń, wprowadzają innowacje i zyskują dostęp do bardziej zaawansowanych rozwiązań i testują je w polskich warunkach. Dzięki projektom finansują m.in. personel i usługi świadczone przez ekspertów i firmy zewnętrzne.
Także instytucje z terenu województwa kujawsko-pomorskiego od lat realizują projekty współpracy w ramach programów Interreg. Liderami w tym zakresie są Miasto Bydgoszcz oraz Urząd Marszałkowski, gdzie obecnie wdrażanych jest 10 tego typu przedsięwzięć, obejmujących m.in. transport śródlądowy, gospodarkę niskoemisyjną, innowacje w żywności, ochronę dziedzictwa kulturowego czy rewitalizację terenów poprzemysłowych.
Tematyka programów obejmuje szeroko pojętą innowacyjność (w tym m.in. społeczną, sektor kreatywny), gospodarowanie zasobami naturalnymi i kulturowymi, transport, strategie niskoemisyjne. Oba programy umożliwiają działania pilotażowe.
Polscy partnerzy publiczni i prywatni mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 85% poniesionych wydatków kwalifikowalnych.
Zachęcamy do rejestracji na spotkanie: m.kruk@kujawsko-pomorskie.pl
Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego
9 października 2017 r.