Teatr Horzycy przechodzi gruntowny remont
W zabytkowym gmachu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu trwają zaawansowane prace remontowo-modernizacyjne. W ramach inwestycji przewidziano między innymi instalację klimatyzacji, wymianę foteli, podłóg i oświetlenia oraz uruchomienie nieczynnego od dawna drugiego balkonu.
– Samorząd województwa konsekwentnie finansuje i wspiera inwestycje związane z kulturą oraz organizację ważnych wydarzeń kulturalnych. To istotny element strategii rozwoju województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na zewnątrz budynku przy placu Teatralnym 1 widzimy rozstawione rusztowania. Prace obejmują naprawę i malowanie elewacji, wymianę okien i uzupełnienie wykończeń blacharskich. Ponadto budynek zostanie ocieplony.
Najbardziej wyczekiwanym elementem inwestycji jest instalacja klimatyzacji. Wewnątrz budynku zostanie przywrócony do użytku drugi balkon, który od kilkudziesięciu lat jest nieczynny. Na wszystkich poziomach widowni zostaną wymienione fotele. Modernizacja obejmuje mechanizmy zaplecza sceny i zmianę systemu sterowania nimi. Planowane jest również zastąpienie wysłużonej kurtyny nową.
Wymiana ponad 200 żarówek w wielkim żyrandolu na zamienniki ledowe, montaż energooszczędnego oświetlenia, nowoczesna klimatyzacja oraz ocieplenie budynku wraz z wymianą okien to działania, które sprawią, że obiekt stanie się mniej kosztowny w eksploatacji.
Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 11 milionów złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, budżetu województwa i budżetu instytucji.
Zabytkowy budynek Teatru Horzycy powstał w 1904 roku. W okresie powojennym najwybitniejszym inscenizatorem toruńskiej sceny był Wilam Horzyca, obecny patron teatru w Toruniu. Informacja na temat historii sceny oraz poprzednich remontów na stronie teatru. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałem dotyczącym remontu w serwisie społecznościowym instytucji.
Wspieramy instytucje kultury
Teatr Horzycy to jedna z piętnastu instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa.
Opera Nova w Bydgoszczy przygotowuje się do inwestycji wartej 80 milionów złotych. Planowana rozbudowa gmachu oznacza dobudowanie dobrze wpisującego się w istniejącą architekturę obiektu czwartego kręgu. Będzie miał cztery kondygnacje i blisko 4,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W latach 2018-2019 została opracowana pełna dokumentacja projektowo-budowlana, która została sfinansowana z budżetu województwa i budżetu miasta Bydgoszczy.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
23 października 2020 r.