Aktualności

Jedną z uhonorowanych osób była Aurelia Liwińska z Torunia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Jedną z uhonorowanych osób była Aurelia Liwińska z Torunia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Honorujemy stuletnich mieszkańców regionu

Rok 2018, rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy w sposób szczególny – uhonorowaliśmy osoby, które swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Także w tym roku postanowiliśmy kontynuować przekazywanie naszego szacunku dla osób, które ukończyły sto lat poprzez przyznawanie im medali marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Unitas Durat  Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w tym roku skończą setny rok życia. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 562.

 

Ostatnią z uhonorowanych osób była Bronisława Kręcicka z Kruszyna w gminie Włocławek, która podczas uroczystości swoich setnych urodzin (23 lutego) z rąk członków zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej i Sławomira Kopyścia odebrała medal Unitas Durat. Więcej.

 

– Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1919 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W ubiegłym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie zarządu i radni województwa honorowali „Rówieśników niepodległej”, czyli osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. Najstarszą z osób, którym wręczono medal Unitas Durat była pani Emilia Brączyk urodzona w 1910 roku w Danii, a obecnie mieszkająca w Toruniu, najmłodsi urodzili się w pierwszych dniach restytucji naszej ojczyzny. Każdy z nich niesie ze sobą wyjątkową historię. Wielu prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Są świadectwem bogactwa historii ostatnich stu lat. Opowiedzieli nam o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Do tej pory niektórzy z nich są aktywni, czytają książki, interesują się życiem rodzinnym, a nawet zajmują się rzeźbiarstwem. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się w naszej zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 marca 2019 r.