Aktualności

Gala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Gala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Grand PiK 2019 dla Michała Słobodziana z bydgoskiego Radia PiK!

Michał Słobodzian, dziennikarz radiowy z Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy, zwyciężył w Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2019”. Ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego nagrodę główną konkursu (15 tysięcy złotych) wręczył laureatowi w czwartek (11 kwietnia), podczas uroczystej gali finałowej w bydgoskim Muzeum Wodociągów, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Konkursowe prace oceniało jury w składzie Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Barbara Włodarczyk oraz Piotr Salaber. Spośród 32 utworów zgłoszonych do tegorocznego konkursu największe uznanie jurorów wzbudził reportaż „Koniec/Początek” Michała Słobodziana. Jurorzy docenili w nim wstrząsającą, spójną w formie i treści, opowieść o okrucieństwie losu i o śmierci, a także odwagę autora w stawianiu trudnych pytań o prawo dziecka do współdecydowania o własnym losie. 

 

W tym roku jury postanowiło przyznać także cztery nagrody specjalne. Nagrodę ufundowaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w wysokości 10 tysięcy złotych, przyznano Alicji Kulik z Polskiego Radia Olsztyn, za utwór „Życie po przeżyciu”. Autorkę nagrodzono za wielowątkową, barwną opowieść o relacjach polsko-żydowskich, ukazaną przez pryzmat losów charyzmatycznego bohatera – chłopca, który jako trzylatek trafił z rodzicami do warszawskiego getta, wydostał się na aryjską stronę i, dzięki pomocy zakonnic z podwarszawskiego sierocińca, udało mu się przeżyć. Po wojnie był dziennikarzem, reporterem, telewizyjnym celebrytą, w końcu – emigrantem marcowym.

 

Kolejna nagroda, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (5 tysięcy złotych),  powędrowała do rąk Hanny Wilczyńskiej-Toczko z Polskiego Radia Gdańsk, za utwór „Najważniejsza nasza miłość”. Jurorzy docenili jego oryginalną formę, a także poczucie humoru i subtelny erotyzm zawarty w opowieści o odzyskanej miłości sprzed lat. Bo, jak wiadomo – na miłość nigdy nie jest za późno!

 

Z kolei nagroda ufundowana przez prezydenta Bydgoszczy przypadła w udziale Ewie Szkurłat z Polskiego Radia Kraków, za utwór „ESEMEREM”, który jury uznało za wyrafinowaną opowieść o miłości do muzyki – bez względu na cenę, jaką czasem trzeba zapłacić za swoją pasję. Natomiast nagrodę ufundowaną przez prezydenta Torunia przyznano Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorce utworu „Niedokończona żałoba”, za pełną współczucia opowieść o indywidualnym mierzeniu się z konsekwencjami wyjaśniania okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jego bohaterką jest Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu „Aramie” Rybickim, która od 9 lat usiłuje domknąć czas żałoby, ale w jej życie ciągle wkraczają wydarzenia, które w dramatyczny sposób burzą jej prywatność i sprawiają ból.

 

W tym roku już po raz trzeci jury przyznało nagrodę specjalną imienia zmarłego w 2016 roku prezesa Radia PiK Michała Jagodzińskiego. Nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw otrzymała Grażyna Lutosławska z Polskiego Radia Lublin, autorka utworu „Stróż nocny, czyli czytanie Poematu o mieście Lublinie”. Jury doceniło w tym przypadku przede wszystkim wysmakowaną formę literacką dzieła, która przywraca odbiorcy wydawałoby się utracony bezpowrotnie świat przedwojennego Lublina. Jury przyznało także jedno wyróżnienie – Kamila Litman z Polskiego  Radia Łódź, autorka utworu „Śmierć Antoniego Chmielewskiego”, otrzymała je za nieszablonowe ukazanie realiów pierwszych dni niepodległości Polski przez pryzmat jednego wydarzenia. Nagrody rzeczowe – ufundowana przez senatora Andrzeja Kobiaka rzeźba Aleksandra Dętkosia i ufundowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego czytnik e-booków – powędrowały do  Magdaleny Świerczyńska-Dolot z Polskiego Radia Gdańsk (za utwór „Gdyby nie Gala”) i  Grażyny Bochenek z Polskiego Radia Rzeszów (za utwór „Niepewność”).

 

W konkursie głównym rywalizowało w tym roku pół setki autorów, realizatorów i reżyserów. Wśród zgłoszonych dzieł były zarówno reportaże, jak i słuchowiska oraz inne utwory z pogranicza form radiowych.

 

Ponieważ organizatorom bardzo zależy na propagowaniu sztuki radiowej wśród młodych ludzi, w tym roku poszerzono formułę spotkań twórców radiowych o warsztaty dla studentów – adeptów dziennikarstwa. W konkursie Akademicki Grand PiK wzięli udział studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Nagrodę główną, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, jury postanowiło przyznać Katarzynie Rupiczak z UKW, autorce utworu „Złote minuty” (za wrażliwość społeczną, prostotę formy i błyskotliwą pointę opowieści).

 

Ideą organizowanego od 2008 roku konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w utworach radiowych w taki sposób, aby korzystając z całego bogactwa tworzywa dźwiękowego – słów, muzyki, odgłosów –  jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Z tego powodu doroczne spotkania, organizowane przez Polskie Radio PiK, są dla radiowców nie tylko okazją do konkursowej rywalizacji. Dają przede wszystkim dają niepowtarzalną okazję wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat artystycznych poszukiwań. To jedyny tego typu konkurs w Polsce.

 

Gabinet Marszałka

 

12 kwietnia 2019 r.

 

Gala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala Grand PiK 2019, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP