Grand PiK 2017 dla dziennikarek radiowych z Bydgoszczy
Żaneta Walentyn i Adriana Andrzejewska z Radia PiK zwyciężyły w Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2017. Jury pod przewodnictwem Henryka Rozena (reżysera teatralnego, byłego dyrektora Teatru Polskiego Radia) nagrodziło bydgoskie dziennikarki za utwór „Dziewczynka z Topolowej 6”, doceniając przejmującą opowieść o poszukiwaniu tożsamości, ukazaną w formie wykraczającej poza konwencję reportażu radiowego. Ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego nagrodę główną konkursu (wartość: 15 tysięcy złotych), wręczył laureatkom wczoraj (26 kwietnia), podczas uroczystej gali finałowej w pałacu w Ostromecku, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Do tegorocznej edycji Grand PiK zgłoszono 27 dzieł z całej Polski, w tym z Białegostoku, Gdańska, Szczecina, Katowic, Kielc, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Wrocławia oraz z Bydgoszczy. O nagrodę główną i statuetki Grand PiK rywalizowało aż 50 autorów, realizatorów i reżyserów. Wśród zgłoszonych dzieł były zarówno reportaże, jak i słuchowiska oraz inne utwory z pogranicza różnych form radiowych.
Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznano Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za utwór „Zdrajca czy bohater”, przywołujący atmosferę lat represji stalinowskich w Polsce. Autorkę nagrodzono za przejrzystą narrację oraz umiejętne wykorzystanie materiałów archiwalnych.
Kolejna nagroda, ufundowana przez prezydenta Bydgoszczy, przyznana została Anecie Gałaburdzie i Dorocie Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok za „Jak łabędzie – opowieść o Saszy”. Nagroda ufundowana przez prezydenta Torunia przypadła w udziale Ewelinie Karpacz-Oboładze ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za utwór „Taśmociął”, będący dźwiękowym portretem artysty radia.
Wyróżnieniem oraz nagrodą finansową ufundowaną przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy uhonorowano realizatora Kamila Kalickiego z Polskiego Radia Białystok za realizację utworu „Jak łabędzie – opowieść o Saszy”, doceniając walory stworzonego przez niego radiowego języka opowieści o brytyjskiej ekolożce.
W tym roku jury przyznało po raz pierwszy nagrodę specjalną imienia zmarłego w ubiegłym roku wieloletniego prezesa Radia PiK, Michała Jagodzińskiego. Nagrodę, ufundowaną przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw, otrzymał duet autorski Teresa Drozda i Janusz Deblessem z Polskiego Radia w Warszawie, za utwór „Pan Ciuchcia”. Jury doceniło w tym przypadku przede wszystkim kształt artystyczny dzieła oraz dźwiękową urodę opowieści o uniwersalizmie sztuki i procesu twórczego.
Warto podkreślić, że doroczne spotkania twórców radiowych, których organizatorem jest Polskie Radio PiK, są nie tylko okazją do konkursowej rywalizacji, ale stwarzają też niepowtarzalną szansę wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat artystycznych poszukiwań w środowisku twórców radiowych.
Gabinet Marszałka
27 kwietnia 2017 r.