Dożynki wojewódzkie 2021 (dużo zdjęć)
Nasze tegoroczne święto plonów (28-29 sierpnia) będzie długo wspominane jako impreza przygotowana z rozmachem, na której naprawdę dobrze się bawiły tysiące torunian i gości. Główne wydarzenia miały miejsce w niedzielę. Po ceremonii w Parku Pamięci, uroczystej mszy świętej, wspaniałym korowodzie ulicami toruńskiej starówki i oficjalnych wystąpieniach, na finał odbył się wieczorem koncert Golec uOrkiestry na scenie plenerowej na toruńskich Jordankach. Dożynki wojewódzkie 2021 zorganizowaliśmy wspólnie z diecezją toruńską, współgospodarzami były powiat toruński i samorząd miejski Torunia.
Rano w toruńskim Parku Pamięci została odsłonięta instalacja poświęcona mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Uroczysta, bardzo podniosła msza dożynkowa – z udziałem władz województwa, powiatu toruńskiego i miasta Torunia, przedstawicieli społeczności wiejskich regionu i gości – celebrowana przez biskupa ordynariusza diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla, odbyła się w katedrze śś. Janów. Wspaniały, głośny, radosny i kolorowy korowód dożynkowy, z dorożkami wiozącymi starostów, orkiestrami dętymi i grupami tanecznymi, przeszedł ulicą Żeglarską, Rynkiem Staromiejskim i ulicą Chełmińską na Jordanki, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia.
– Ten symboliczny bochen chleba miałem zaszczyt przyjąć w imieniu wszystkich mieszkańców województwa. Przyjmuję go z czcią i wiarą i wielką wdzięcznością. Przyrzekam dzielić ten chleb sprawiedliwie, tak żeby nie zabrakło dla nikogo, a szczególnie dla potrzebujących. Dziękuję wszystkim rolnikom za tegoroczne zbiory – mówił podczas ceremonii przekazania chlebów z tegorocznego ziarna marszałek Piotr Całbecki. – W tym chlebie zawarte są nie tylko trud i wysiłek całych rodzin, setek tysięcy osób pracujących w rolnictwie w naszym województwie, ale też miłość do ojczystej ziemi, do ojcowizny, do tej ziemi przekazywanej z pokolenia na pokolenie, tak umiłowanej przez naszych przodków, że oddawali za nią życie. Pięknie napisał Norwid: „Ojczyzna to ziemia i groby”. Nie byłoby naszej ojczyzny gdyby nie ci, którzy o tę ziemię dbają, nie byłoby nas Polaków. Rolnicy są solą tej ziemi! (audio)
– Wieś to miejsce, w którym wszyscy mamy swój początek. Wieś to miejsce, w którym, jak chciał Cyprian Kamil Norwid, z szacunkiem odnosimy się do chleba: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba tęskno mi, Panie”. To są piękne słowa, które powinny być wryte w nas – stwierdziła w swoim wystąpieniu przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. (audio)
– Toruń pachnie codziennie świeżym chlebem, na toruńskich stołach goszczą wszelkie możliwe produkty polskiego rolnictwa, a piernik, symbol Torunia, gdzieżby był jeśliby nie było mąki, miodu i przypraw. W Toruniu dożynki są u siebie, jesteście, panie i panowie, w swoim mieście! Mieście, które was kocha, ceni i chce, abyście ciągle nam dostarczali smakowitości, tych swoich rolniczych dzieł. Traktujcie Toruń jako miejsce gościnne, jako miejsce dla siebie – zwracał się do przedstawicieli wiejskich społeczności prezydent Torunia Michał Zaleski. (audio)
– Życzę rolnikom, by za ich trudną pracę spotykała ich godziwa zapłata. Aby praca na roli zapewniała waszym rodzinom godne i dostatnie życie. Zapytałem starostów dożynkowych co daje praca na roli. Odpowiedź mnie bardzo zaskoczyła i ucieszyła: daje poczucie wolności, daje poczucie bezpieczeństwa i daje poczucie bycia z naturą. To piękne! Powodzenia i szczęść Boże! – mówił z plenerowej sceny na Jordankach starosta toruński Marek Olszewski. (audio)
W uroczystościach uczestniczyli także m.in. senator Ryszard Bober, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, poseł Tomasz Lenz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, wicewojewoda Józef Ramlau, radni województwa Robert Malinowski, Tadeusz Pogoda, Przemysław Przybylski i Małgorzata Taranowicz oraz członkowie delegacji zagranicznych reprezentujący region solecznicki (Litwa), hrabstwo Fife (Szkocja) i stacjonujące w Kujawsko-Pomorskiem wojska amerykańskie.
W konkursach na najpiękniejsze wieńce dożynkowe triumfowały sołectwo Strużal w powiecie toruńskim (wieniec tradycyjny) oraz dekanat unisławski wspólnie z Ostromeckiem w powiecie bydgoskim (wieniec współczesny lub dekoracja dożynkowa). Drugie i trzecie miejsca zdobyły dekanat Łasin wspólnie z kołem gospodyń z Szembruczka w powiecie grudziądzkim i dekanat kowalewski wspólnie z sołectwem Brzeźno i miejscowym kołem gospodyń (wieniec współczesny) oraz koła gospodyń z Brzozowa w powiecie chełmińskim i Przymuszewa w powiecie tucholskim (wieniec tradycyjny).
Dużym powodzeniem cieszyły się sobotnie i niedzielne wydarzenia dożynkowe w Muzeum Etnograficznym i na Jordankach – kiermasz rękodzieła i prezentacje pracy rzemieślników wykonujących ginące zawody, pokaz maszyn rolniczych oraz pikniki rodzinne. Było dużo dobrej zabawy, interesujące występy grup folklorystycznych, a dla głodnych także coś na ząb. Muzycznymi gwiazdami dożynkowej soboty byli raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel, którzy koncertowali na toruńskiej starówce i na plenerowej scenie na Jordankach. Finałem dnia było wieczorne party pod chmurką, które poprowadził DJ Martinez.
- Program (pdf)
- Wydawnictwo okolicznościowe – Gazeta Dożynkowa (pdf)
- Zarejestrowana transmisja z uroczystej mszy dożynkowej
- Więcej informacji dożynkowych
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
24 sierpnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2021 r.