Domy dla dzieci w Więcborku
W całym regionie powstają „czternastki” czyli kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 31 tego typu instytucji. Na początku lutego dzieci zamieszkają w dwóch nowych domach w Więcborku (powiat sępoleński). W piątek (25 stycznia) odbyło się uroczyste otwarcie.
– Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne. Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim – za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017 – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pomoc, z której korzystają powiaty i miasta na prawach powiatu pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji – chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci.
Do tej pory zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 18 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstanie 31 domów dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizację istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.
Władze powiatu sępoleńskiego postawiły w sumie aż dwa takie domy – każdy ma ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni, dwuosobowe sypialnie, dobrze wyposażoną kuchnię, a także pokój rekreacyjny i dwie łazienki. W każdym domu jest pokój i łazienka przystosowana dla osoby niepełnosprawnej. Wsparcie z naszego RPO na ten cel to 1,3 miliona złotych.
Z osiemnastu projektów trzynaście zostało zakończonych. W nowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim (powiat włocławski), Chełmnie i Unisławiu (powiat chełmiński), Lipnie oraz Marcinkowie (powiat mogileński).
Miejscowości, w których, przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, powstały lub powstaną „czternastki”:
- Bydgoszcz,
- Trzemiętowo (powiat bydgoski),
- Toruń,
- Włocławek (4 placówki),
- Brzezie (2), Lubień Kujawski (2) (powiat włocławski)
- Brodnica (2),
- Chełmno (2),
- Unisław (powiat chełmiński)
- Golub-Dobrzyń (jedyna w województwie placówka o specjalizacji terapeutycznej)
- Lipno (2),
- Rypin,
- Łasin, Gruta (powiat grudziądzki),
- Kruszwica (powiat inowrocławski),
- Gostycyn, Żalno (powiat tucholski),
- Marcinkowo (powiat mogileński),
- Więcbork (2) (powiat sępoleński),
- Książki (powiat wąbrzeski).
Lista wszystkich wybranych do dofinansowania projektów (PDF)
Kameralne domy dziecka w liczbach:
- 22 miliony złotych wsparcia na realizacje 18 projektów
- 31 kameralnych domów dziecka dla 450 dzieci
- Każdy dom przeznaczony jest dla 14 młodych mieszkańców
- Najwięcej domów w powiecie włocławskim i Włocławku (8 placówek)
- 13 projektów zakończonych
- 24 zamieszkałe domy w regionie
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
28 stycznia 2019 r.