Akt erekcyjny pod budowę Młyna Kultury
Samorząd województwa rozpoczął gruntowną przebudowę i rozbudowę niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie Młyna Wiedzy powstaną przestrzenie mieszczące między innymi mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę teatralno-koncertową Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. 3 grudnia, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wiceprzewodniczącej sejmiku województwa Agnieszki Kłopotek i radnego województwa Rafała Sobolewskiego, odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego.
– Powstaje bardzo potrzebny obiekt, który umożliwi wojewódzkim instytucjom kultury rozwój ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Wypowiedzi z uroczystości (audio)
- marszałek Piotr Całbecki
- prezydent Torunia Michał Zaleski
- Renata Szymańska z Bud-Eko (wykonawca)
- Rafał Mysiak z Home of Houses (projektant)
Młyn Kultury będzie w całości dedykowany twórczości artystycznej i jej aktywnym odbiorcom. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Home of Houses. Sześciopiętrowy gmach o kubaturze 18 tysięcy metrów sześciennych – z dużym udziałem przeszkleń i efektowaną zewnętrzną konstrukcją stalową oraz ceglaną elewacją – będzie bardzo awangardowy, ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz. Architekci zadbali jednak, by nawiązywał do tradycji i harmonijnie wpisał się w istniejącą w tym rejonie zabudowę.
Parter będzie strefą ogólnodostępną – będą się tu mieścić kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza i szatnia. Pierwsze piętro zaplanowano jako królestwo galerii, z miejscem na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową. Ulokuje się tu pierwsza w Polsce profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Będziemy w niej prezentować bogate zbiory Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę i przeniesie filię z ul. Kościuszki – w tej części Młyna przewidziano m. in. salę zbiorów i czytelnię, odpowiednio urządzoną i przyjazną kolorystycznie strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra przeznaczamy dla WOAK-u, który urządzi tu swoją główną siedzibę z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na funkcjonalne biura.
Całość będzie kosztować 31,6 mln złotych. Część finansowania pokrywają środki unijne (dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 15 mln złotych), resztę budżet województwa. Roboty budowlane rozpoczęły się w czerwcu, planowane zakończenie latem przyszłego roku.
Inwestycja w liczbach
- koszt 31,6 mln zł
- dotacja z POIiŚ 14,8 mln zł
- 6-piętrowy budynek
- kubatura 18 tys. m sześć.
- powierzchnia 4 tys. m kw.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
3 grudnia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 5 grudnia 2019 r.