70 lat Wydziału Sztuk Pięknych UMK
Pracownicy i studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodzą jubileusz 70-lecia działalności jednostki. Społeczność akademicka toruńskiego uniwersytetu przygotowuje się też do obchodów Święta Uczelni, które odbędą w dniu urodzin patrona UMK (19 lutego).
Wydział Sztuk Pięknych UMK, wywodzący swe tradycje od uczelni wileńskiej, jest ważnym regionalnym ośrodkiem artystycznym, prowadzącym wszechstronne badania nad sztuką i dziedzictwem kulturowym. Jednostka kształci artystów w wielu dziedzinach sztuk plastycznych, uczy zawodu konserwatora-restauratora dzieł sztuki, zapewnia również przygotowanie z zakresu historii sztuki, muzealnictwa, konserwatorstwa oraz krytyki artystycznej. Z wydziałem związało swe losy wielu wybitnych twórców. Jednostka jest także renomowanym ośrodkiem konserwacji i restauracji dzieł sztuki i zabytków.
Obchody jubileuszu Wydziału Sztuk Pięknych odbyły się 4 lutego w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Dzisiaj (5 lutego, w godzinach 10-13) można zwiedzić pracownie artystyczne WSP w budynku przy ul. Sienkiewicza 30/32. Coroczna wystawa prac absolwentów WSP odbędzie się 11 marca w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Podczas obchodzonego przez całą społeczność akademicką UMK Święta Uczelni (19 lutego) po raz drugi w historii uniwersytetu wręczone zostaną tytuły Honorowych Profesorów. Władze uczelni wyróżniły w tym roku trzech emerytowanych naukowców: prof. Mieczysławę Czerwionkę-Szaflarską, prof. Mariana Filara i prof. Włodzimierza Tyburskiego.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika kształci obecnie prawie 27 tysięcy studentów i zatrudnia 4,2 tysiąca pracowników w tym 2,2 tysiąca nauczycieli akademickich. Uczelnia oferuje kształcenie na 17 wydziałach i 92 kierunków studiów.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 lutego 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2016 r.