100 lat Niepodległej
Inauguracja regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączona z uroczystą sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym, czyli spotkaniem samorządowców wszystkich szczebli odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Podczas uroczystości rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów pod deklaracją na stulecie niepodległości: – Chcielibyśmy, by podpisy pod tym pamiątkowym dokumentem złożyło jak najwięcej mieszkańców naszego województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Do udziału w obchodach marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober zaprosili także między innymi parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk naukowych, służb mundurowych, duchowieństwa, młodego pokolenia, organizacji pozarządowych oraz seniorów i kombatantów.
– Stając dziś przed Państwem ośmielam się prosić, aby z naszą Deklaracją podejmowaną z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości udać się do wszystkich mieszkańców naszego województwa i powiedzieć im, że to oni i ich rodziny pisały historię naszej Ojczyzny. I że to oni nadal będą to dzieło kontynuować – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas uroczystości. Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego
- Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego (audio)
- Wystąpienie przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera (audio)
- Wystąpienie Danuty Kołodziejskiej ze Związku Sybiraków z Grudziądza (audio)
- Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina w wykonaniu Michała Szymanowskiego (audio)
Do składania podpisów pod deklaracją zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa, a naszą akcję będziemy prowadzić w całym regionie – powiatach, gminach i wśród lokalnych społeczności. Podpisy zebrane w ramach akcji wyeksponujemy w szczególny sposób – każdy trafi do przezroczystej kapsułki i stanie się częścią specjalnej, pamiątkowej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Treść deklaracji.
W programie poniedziałkowych obchodów inaugurujących podjęcie przez mieszkańców województwa deklaracji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości znalazły się także ceremonia podniesienia flagi, inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego (w tej roli Mieczysław Struski) oraz Ignacego Jana Paderewskiego (w tej roli pianista Michał Szymanowski), a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny w wykonaniu aktorów z Teatru Polskiego w Wilnie – Gabrieli Slotvinskiej, Renaty Simanel i Jurija Simanela. Wydarzenie w klimacie lat 20-tych odbyło się w oprawie muzyki fortepianowej, wystąpiły też trio muzyczne z wokalistą Damianem Wilmą oraz Orkiestra Wojskowa z Torunia. Po uroczystości zaprosiliśmy także na piknik rodzinny w klimacie lat 20-tych.
Pierwszym akcentem regionalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było umieszczenie na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu (więcej). W kwietniu, podczas sesji sejmiku województwa podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej – seniorów urodzonych w latach 1912-1918, którzy sięgają pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego. Wszyscy zostali odznaczeni wybitymi z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medalami marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, jako pierwsi złożyli też podpisy pod deklaracją na stulecie niepodległości (więcej). Wkrótce przedstawiciele samorządu województwa złożą też wizyty innym rówieśnikom Niepodległej z regionu.
- O innych wydarzeniach związanych z obchodami 100-lecia Niepodległej informujemy w naszej zakładce.
- Zobacz też Rówieśnicy Niepodległej
- „Słowo Kujawsko-Pomorskie” – gazetka, którą otrzymali uczestnicy spotkania
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
9 maja 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2018 r.