Nie zapomnimy! (dużo zdjęć)
W całym regionie oddaliśmy hołd powstańcom warszawskim. Wojewódzkie obchody 79. rocznicy wybuchu powstania, na które zaprosili marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński i prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy, odbyły się w Toruniu. Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska uczestniczyła w obchodach rocznicowych w Inowrocławiu, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Krupa w Bydgoszczy, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski w Brodnicy, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść we Włocławku, sekretarz województwa Marek Smoczyk w Toruniu.
Gospodarz województwa przesłał listy i symboliczne upominki czworgu związanym z naszym regionem powstańcom warszawskim – pani Urszuli Tauer, pani Krystynie Majczyńskiej (na zdjęciu poniżej), panu Stanisławowi Malkiewiczowi i pani Władysławie Jędrzejewskiej. „To dzięki takim ludziom jak Pani, ich heroizmowi, determinacji, zdecydowanemu przeciwstawieniu się złu (…) dziś możemy żyć w wolnym kraju, ciesząc się suwerennością. Pani postawa jest wspaniałym, godnym naśladowania przykładem, z którego wszyscy powinniśmy czerpać. Nigdy nie zapomnimy o tym, jak wiele zawdzięczamy Państwa walce i ofiarności!” – czytamy w liście adresowanym do major Urszuli Tauer ps. Ala, która podczas powstania była łączniczką i kurierką V Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Ta komórka odpowiadała za łączność operacyjno-techniczną, planowanie i odbiór zrzutów oraz służbę kurierską.
Powstanie Warszawskie było heroicznym zrywem przeciwko niemieckim hitlerowskim okupantom, zorganizowanym przez Armię Krajową i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni (upadło 2 października). Zginęło 16 tysięcy bojowników i 150-200 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. Kapitulacja odbyła się na warunkach honorowych, po negocjacjach, powstańcy uzyskali status jeńców wojennych. Po wysiedleniu warszawiaków Niemcy zrównali stolicę z ziemią – Warszawa była najbardziej zniszczonym miastem II wojny światowej. Choć nie osiągnęło celów wojskowych ani politycznych, Powstanie Warszawskie dla pokoleń Polaków pozostaje symbolem patriotyzmu i męstwa w walce o niepodległość.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
27 lipca 2023 r.
Ostatnia aktualizacja: 2 sierpnia 2023 r.