Zdrowie

rys. Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

Ach te pyłki i roztocza…!

3 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii. Astma i alergia stały się chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku.

 

Astma oskrzelowa to jedna z najczęściej występujących, niezakaźnych chorób, stwarzających poważne obciążenie dla pacjentów, ich bliskich, a z uwagi na ogromne koszty – także dla społeczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na całym świecie na astmę choruje ponad 339 mln ludzi, a w 2016 roku odnotowano ponad 400 tys. zgonów z powodu tej choroby. W Polsce na astmę oskrzelową cierpi jedno na dziesięć dzieci oraz co dwudziesty dorosły Polak. Szacuje się jednak, że na astmę może w Polsce chorować nawet 4 miliony osób.

 

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, objawiającą się nawracającymi atakami duszności, kaszlu i świszczącego oddechu. Astma jest w chwili obecnej chorobą nieuleczaną, ale prawidłowo leczona nie stanowi przeszkody w normalnym życiu. Z astmą można uczyć się, pracować, uprawiać sporty i realizować swoje marzenia. O tym, że skutecznie można zarządzać swoją astmą świadczą m.in. przykłady z zagranicy. Astmatyków można znaleźć wśród  narciarzy biegowych w Szwecji i w Finlandii, amerykańskich piłkarzy  i lekkoatletów czy brytyjskich płetwonurków. Chorowali na nią również pływacy: dziewięciokrotny medalista olimpijski Mark Spitz oraz czterokrotna złota medalistka olimpijska Amy Van Dyken2.

 

Alergia natomiast, to nieprawidłowa reakcja organizmu na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Alergia dzieli się na pokarmową, wziewną, skórną oraz krzyżową. Najczęściej występujące objawy alergii to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, skurcze oskrzeli, trudności w oddychaniu, wysypki i bąble skórne. W skrajnych przypadkach reakcją organizmu na alergen może być wstrząs anafilaktyczny i zgon.

 

Podczas swojego życia niemal każdy człowiek przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną. Skala występowania chorób alergicznych zwiększa się z każdym rokiem – co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków. Zwiększa się także liczba substancji wywołujących alergię – o ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu było ich zdecydowanie mniej, to obecnie liczba stwierdzonych naukowo alergenów sięga kilkudziesięciu tysięcy. Najczęściej występujące alergeny to: roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze.

 

Alergie, choć w zdecydowanej większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, to poprzez swoje uciążliwe objawy w sposób znaczący zmniejszają jakość życia.

 

Przypominamy, iż Urząd Marszałkowski w Toruniu wspólnie z gminami i powiatami realizuje od kilku lat „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”, którego  adresatami są osoby po 65. r.ż. chorujące m.in. na astmę oskrzelową. Więcej informacji o realizacji ww. programu w roku 2021 wkrótce na stronie www.kujawsko-pomorskie w Zakładce „Zdrowie” – „Programy polityki zdrowotnej – informacje dla mieszkańców”.